Click to listen highlighted text!

Archiwa Archeologia - Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

26 lis

Topór żelazny

Opis: topór zbliżony do typu VIII wg K. Głoska o płaskim, czworokątnym obuchu, wzmocnionym nakładką, osada w przekroju trójkątna. Ostrze wydłużone, lekko asymetryczne, ze śladami zgrzewania i trójkątnym wypustem na krawędzi dolnej. Na ścianie bocznej ostrza wybita cecha – podwójna strzała w tarczy.

26 lis

Ostroga żelazna

  Opis: Ostroga typu K wg S. Kołodziejskiego o wysokiej, profilowanej obejmie z zachowanymi otworami do mocowania, długim, lekko podgiętym ku górze bodźcu, zdobionym ornamentem ukośnych żłobków. Bodziec na końcu rozwidlony z zachowanym nitem do mocowania niezachowanego kółka.

26 lis

Siekiera krzemienna

  Opis: Nieobrobiona siekiera z krzemienia świeciechowskiego o ostrzu i obuchu w przekroju prostokątnym. Obrys podłużny trapezowaty, lekko asymetryczny. Powierzchnie uformowane pojedynczymi odbiciami.

26 lis

Widelec żelazny

  Opis: Dwuzębny widelec z kościanymi z długimi zębami, płaskimi kościanymi okładzinami uchwytu przymocowanych za pomocą trzech nitów.

26 lis

Naczynie ceramiczne

Opis: Forma garnka grupy D chodlikowskiego typu ceramiki z silnie wywiniętym, ukośnie ściętym i profilowanym brzegiem, esowatym profilu z największą wydętością brzuśca w ¾ wysokości oraz wąskim, lekko wklęsłym dnie. Zdobiony ornamentem pojedynczych, poziomych żłobków pokrywających niemal całą powierzchnię naczynia. Odkryte na poziomie użytkowym chaty mieszkalnej.

26 lis

Naczynie ceramiczne

  Opis: Forma garnka grupy D chodlikowskiego typu ceramiki z silnie wywiniętym, ukośnie ściętym i profilowanym brzegiem, esowatym profilu oraz wąskim, płaskim dnie. Zdobiony ornamentem pojedynczych, poziomych żłobków pokrywających niemal całą powierzchnię naczynia. Odkryte pod chatą mieszkalną, stanowiło zapewne element tzw. ofiary zakładzinowej.

26 lis

Nóż żelazny

  Opis: nóż o smukłym, prostym, zwężającym się ostrzu. Wąska rękojeść, obustronnie obłożona kościanymi okładzinami mocowanymi trzema nitami, na końcu silnie rozszerzona i pogrubiona, zdobiona ornamentem podwójnego rowka i kółeczek z dołkami w środku.

26 lis

Grot oszczepu

Opis: grot z zadziorami w kształcie smukłego trójkąta, daszkowatym przekroju, długiej, mocno rozszerzającej się tulejce, w przekroju okrągłej z zachowanym otworem na mocowanie grotu do drzewca. Zapewne element wyposażenia grobu ciałopalnego.

26 lis

Grot oszczepu

Opis: Grot o szerokim, lancetowatym liściu, w przekroju soczewkowatym. Tuleja krótka, symetryczna, rozchylona u podstawy, w przekroju okrągła. Zapewne element wyposażenia grobu ciałopalnego.

26 lis

Miecz Żelazny

  Opis: Miecz typu X.A.1 wg typologii R.E. Oakeshotta, o płaskiej szerokiej głowni, z szerokim zbroczem, prostym jelcu i soczewkowatej głowicy. Zachowany w trzech fragmentach

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!