Kliknij, aby posłuchać tekstu!

Category Przyrodnicza

26 lis

Rohatyniec nosorożec (Oryctes nasicornis)

  Opis: Owad pozyskany na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Jest to element bogatej kolekcji entomologicznej. Okaz samca o ok 40 mm. długości, kasztanowobrązowej barwie i połyskliwym ciele. Na głowie samca znajduje się mocny, wygięty ku tyłowi wyrostek.

26 lis

Amonit Pachydiscus perfidus

  Opis: Duży okaz amonita – klasycznego mieszkańca ciepłych mórz okresu kredowego. Skamieniałość pochodzi z kamieniołomu w Piotrawinie (kampan). W roku 2001 prezentowany na wystawie w Erfurcie.

26 lis

Ślimak z rodzaju Buccinum

  Opis: Okaz pozyskany z kamieniołomu w Nasiłowie w 1985 r., przez ówczesnego kierownika MP Andrzeja Piotrowskiego. Wys.: 14,5 cm, średn. 7,5 cm. Na ośródce występują ślady po organizmach przyrastających: niewielkiej kolonii mszywiołów oraz małża.

26 lis

 Łodzik Cymatoceras (Krach)

  Opis: Ośrodka łodzika z zachowaną komorą mieszkalną o średnicy ok 14 cm. Okaz zebrany został w 1983 r. w kamieniołomie w Piotrawinie. Początkowo był błędnie oznaczony, udało się go rozpoznać 14 lat po pozyskaniu, dzięki prof. M. Machalskiemu z IP PAN.

26 lis

Belemnit Belemnella kazimiroviensis

Jeden z pierwszych okazów wpisanych do inwentarza Muzeum Przyrodniczego. Pozyskany w 1982 r przez J. Kupaka w Nasiłowie. Odkupiony przez muzeum i wypreparowany przez A Piotrowskiego. Łacińska nazwa gatunkowa nawiązuję do obszaru gdzie znajdowano te okazy. .

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Kliknij, aby posłuchać tekstu!