Click to listen highlighted text!

„Ballada o Miasteczku” Stanisława Jana Łazorka

  • Home
  • „Ballada o Miasteczku” Stanisława Jana Łazorka
07 wrz

We wrześniu i październiku we wnętrzach Domu Kuncewiczów eksponujemy wystawę „Ballada o Miasteczku” Stanisława Jana Łazorka. Ekspozycję tworzy 12 prac, pozyskanych przez muzeum od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Obrazy olejne pochodzą z lat 70. I 80. XX wieku i są (w naszej opinii) najbardziej reprezentatywne dla tego artysty. Bohaterem wszystkich dzieł jest Kazimierz Dolny. Oglądający odnajdą tu okolice Rynku, ul. Lubelską czy Nadrzeczną.

Stanisław Jan Łazorek (1938 – 2000) to najbardziej rozpoznawalny artysta, tworzący w Kazimierzu Dolnym. Choć mieszkał w Warszawie i często poróżował za granicę, ulubionym motywem malarskim były kazimierskie zaułki. Był wierny zarówno tematowi jak i sposobowi uwieczniania Miasteczka. Wielu krytyków uważało wręcz, że idealizował Kazimierz w swoich pracach.

Łazorek był popularnym artystą. To on, jako pierwszy sprzedawał swoje prace w galerii „pod chmurką” na kazimierskim Rynku. Malował w plenerze, budząc zainteresowanie turystów i nierzadko sprzedając mokre jeszcze obrazy prosto ze sztalug.

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!