Click to listen highlighted text!

Wystawa Marii Urban-Mieszkowskiej

  • Home
  • Wystawa Marii Urban-Mieszkowskiej
01 lip

Wystawa prac Marii Urban-Mieszkowskiej

Ta wystawa miała odbyć się 3 lata temu, w 20. Rocznicę śmierci malarki. Plany pokrzyżowała pandemia. Z dumą i radością zapraszamy Państwa na retrospektywną wystawę prac Marii Urban-Mieszkowskiej. Artystka była przyjaciółką Marii Kuncewiczowej i aktywną członkinią Fundacji Kuncewiczów, powołanej przez Witolda Kuncewicza. Eksponowane we wnętrzach willi „Pod Wiewiórką” prace pochodzą z domowej kolekcji rodziny malarki. Ci, którzy twórczość Urban Mieszkowskiej kojarzą przede wszystkim z obrazkami dzieci, będą zdziwieni i zaskoczeni różnorodnością prezentowanych stylów i technik.

Maria Urban-Mieszkowska urodziła się w 1929 r. w Siemierzu niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Ukończyła Wolną Szkołę Malarstwa i Rysunku w Lublinie. Uprawiała malarstwo sztalugowe oraz ścienne, współpracowała z Wydawnictwem Lubelskim. Jej twórczość jest najbardziej znana z wydawanych w latach 80. XX w. kalendarzy i pocztówek z reprodukcjami portretów dzieci o dużych, czarnych oczach oraz okrągłych buziach. Maria Kuncewiczowa pisała o tych pracach następująco: „Dzieci z obrazów Mieszkowskiej są naiwne i pełne nadziei. Oczekują bowiem na radość, która na pewno je w życiu spotka”.

Prof. Tibor Csorba powiedział o jej malarstwie: “Twórczość Marii Urban-Mieszkowskiej posiada wszelkie po temu walory, aby się stała bliska nam dzisiejszym. Wiemy jak jest rzeczą niezwykłą wybrać spośród tysiąca jeden mikroświat, przysiąc mu wierność i ją dotrzymać w swym umiłowaniu”. Artystka związana była z Kazimierzem i Lublinem, w roku 1986 otrzymała tytuł Lublinianki Roku.

Wystawa Marii Urban-Mieszkowskiej w Domu Kuncewiczów to inicjatywa społecznego komitetu jej rodziny i przyjaciół, skupionych wokół Dzielnicowego Domu Kultury LSM w Lublinie.

Serdecznie zapraszamy! 
Dom Kuncewiczów 
(ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny) 
Codziennie od 10:00 – 17:00 
>> Kup bilet online << 

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!