Click to listen highlighted text!

Wystawa - "Roszkowska – nieoczywiste" - w Domu Kuncewiczów

  • Home
  • Wystawa – “Roszkowska – nieoczywiste” – w Domu Kuncewiczów
01 lip

Od 2 lipca do 30 sierpnia w Domu Kuncewiczów będzie można oglądać wystawę poświęconą malarce i scenografce, Teresie Roszkowskiej. Artystka jest związana z Kazimierze Dolnym. To studentka prof. Tadeusza Pruszkowskiego z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Dzięki pomocy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi na ekspozycję trafią oryginalne stroje, należące do Roszkowskiej (a niejednokrotnie i zaprojektowane przez właścicielkę). Będą to : bielizna, suknie, buty, kapelusze, a nawet futro.

Uczestniczka plenerów malarskich, członkini kazimierskiej kolonii artystycznej, inicjatorka i uczestniczka wszystkich artystycznych przedsięwzięć, realizowanych przez „malarnię” w Kazimierzu Dolnym. Malarkę, sportretowaną przez Marię Kuncewiczową w opowiadaniu „Turban i dzika” w cyklu „Dwa Księżyce” przywołamy nie tylko za pośrednictwem mniej znanych obrazów, znajdujących się w zbiorach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Kolejną niespodzianką będą projekty scenograficzne Teresy Roszkowskiej wykonane dla Teatru Polskiego w Warszawie, a udostępnione nam dzięki uprzejmości dyrektora tej placówki, Andrzeja Seweryna.

Wszystkie eksponaty zostaną wkomponowane w naturalną przestrzeń czyli wnętrza willi Pod Wiewiórką.

Wystawa „Roszkowska-nieoczywiste” jest kolejną ekspozycją Domu Kuncewiczów, prezentującą sylwetki i twórczość kobiet-artystek, dla których Kazimierz był źródłem inspiracji twórczych.

BIOGRAM AUTORKI:

Teresa Roszkowska: (1904 Kijów – 1992 Warszawa)

Studiowała w Warszawie: w latach 1924-1930 w Konserwatorium Muzycznym w klasie fortepianu, równocześnie w Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. Często brała udział w plenerach malarskich w Kazimierzu Dolnym, podczas jednego z nich, w 1926 roku powstał film amatorski z jej udziałem w reżyserii Pruszkowskiego pt. “Szczęśliwy wisielec czyli Kalifornia w Polsce”. Pierwszą wystawę indywidualną miała już w 1930 roku w Paryżu, później m.in. w Genui (1931), Brukseli (1935 – nagrodzoną), Bostonie, Chicago, Toronto, Paryżu (1937 – Grand Prix w dziedzinie sztuki dekoratorskiej), Rapperswillu, Nowym Jorku, Sztokholmie, Londynie (1939). Brała też udział w wystawach krajowych. W latach 1934-1936 studiowała scenografię na wydziale sztuki reżyserskiej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Projektowała scenografie do sztuk dramatycznych i oper, współpracowała z najwybitniejszymi reżyserami, m.in. Leonem Schillerem, Aleksandrem Zelwerowiczem, Edmundem Wiercińskim, później Bohdanem Korzeniewskim. Była też autorką znakomitych prac scenograficznych do spektakli operowych i baletowych w Operze Warszawskiej. Po 1978 roku poświęciła się całkowicie malarstwu. Jej bogaty dorobek artystyczny był w okresie powojennym wielokrotnie prezentowany na wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i poza granicami, m. in. w Londynie, w Pradze, w Wenecji, Nancy, Nicei, Mediolanie i NRD, Moskwie, Leningradzie, Oslo, Neuchtel. Teresa Roszkowska zmarła tragicznie, zamordowana w swojej willi na Saskiej Kępie. (biogram za desa.pl)

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!