Click to listen highlighted text!

Szkolenie dla pracowników MNKD oraz instytucji kultury pn. "Gość z niepełnosprawnością w instytucji kultury" | fotorelacja

  • Home
  • Aktualności _news
  • Szkolenie dla pracowników MNKD oraz instytucji kultury pn. “Gość z niepełnosprawnością w instytucji kultury” | fotorelacja
13 lip
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zmienia się dla odwiedzających ze specjalnymi potrzebami. 
 
Miejsce wyciszenia, godzina ciszy, czy zwiedzanie przez dotykanie, to tylko niektóre z rozwiązań wprowadzonych na przestrzeni ostatnich miesięcy do oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Kolejnym krokiem jest dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu Kultura Dostępna pt. „Muzeum dla każdego. Dostosowanie oferty kulturalnej Muzeum Nadwiślańskiego do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami”. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
 
Jednym z działań realizowanych w ramach projektu było wczorajsze szkolenie dla dla pracowników instytucji kultury, których organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.
Szkolenie pn. “Gość z niepełnosprawnością w instytucji kultury”. 

Szkolenie prowadziła Monika Drążek z Fundacja Szansa dla Niewidomych, a gościem specjalnym była 𝐏𝐚𝐮𝐥𝐢𝐧𝐚 𝐌𝐚𝐥𝐢𝐧𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚 – 𝐊𝐨𝐰𝐚𝐥𝐜𝐳𝐲𝐤 – 𝐃𝐨𝐫𝐚𝐝𝐜𝐚 𝐏𝐫𝐞𝐳𝐲𝐝𝐞𝐧𝐭𝐚 𝐑𝐳𝐞𝐜𝐳𝐲𝐩𝐨𝐬𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐞𝐣 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐝𝐬. 𝐨𝐬ó𝐛 𝐳 𝐧𝐢𝐞𝐩𝐞ł𝐧𝐨𝐬𝐩𝐫𝐚𝐰𝐧𝐨ś𝐜𝐢𝐚𝐦𝐢, która podzieliła się z uczestnikami cenną wiedzą oraz doświadczeniem zdobytym na przestrzeni lat, podczas zajmowania ważnych dla Państwa Polskiego stanowisk m.in.: pełniła rolę rzeczniczki obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, dziewięciokrotnie relacjonowała igrzyska paraolimpijskie. Współtworzyła wiele programów telewizyjnych dedykowanych problematyce społecznej i działalności sportowej osób z niepełnosprawnością.
Szkolenie poprzedzało krótkie oprowadzanie kuratorskie po Zamek w Janowcu – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. 
Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza ułatwi Wam pracę! 
 
Warto zaznaczyć, że w szkoleniu wzięli udział również pracownicy wszystkich oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego, którzy w swoich obiektach mogli wypracować poprawne zachowania, czy rozwiązania sytuacji w których Oddział odwiedza osoba ze specjalnymi potrzebami. 
 
Realizowany obecnie projekt polega na dostosowaniu oferty Muzeum do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami w celu ułatwienia im dostępu do dóbr kultury. W ramach zadania został zorganizowany cykl szkoleń dla pracowników muzeum (obsługi kas, ekspozycji i merytorycznych) oraz jedno otwarte szkolenie dla pracowników instytucji kultury z woj. lubelskiego w zakresie obsługi osób ze specjalnymi potrzebami. Efektem projektu będzie, powstała w ramach zadania, spójna oferta edukacyjna dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dodatkowo w oddziale Grodzisko Żmijowiska powstanie wirtualne oprowadzanie po zabytkowej osadzie skierowane do osób nie mogących bezpośrednio odwiedzić tego oddziału.
Podkreślamy, że dostępność to nie tylko konkretne rozwiązania technologiczne i architektoniczne, ale również proces, przez który musi przejść każdy zespół poszczególnych instytucji. Fundamentalnymi zasadami dostępności są otwarta, empatyczna postawa oraz chęć współdziałania z osobami z niepełnosprawnościami.
 
Wartość dofinansowania: 24 000,00 zł
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
 
Poniżej fotorelacja, zarówno ze szkolenia z instytucjami kultury, jak i pracownikami Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. 
 
Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!