Noc Muzeów 2022 – 14 maja

11 maj

Noc Muzeów 2022 – 14 maja

W tym roku na Noc Muzeów przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, zobaczcie co będzie się działo w najbliższą sobotę tj. 14 maja!

 

W Muzeum Sztuki Złotniczej


19:00 – 24:00 – Warsztaty z tworzenia m.in. biżuterii.

Możliwość własnoręcznego wykonania, zaprojektowanego przez siebie, drobnego przedmiotu złotniczego. Przygotujecie własną formę odlewniczą, będziecie czynnie uczestniczyć w procesie tworzenia. Efektem końcowym będzie odlany z metalu przedmiot biżuteryjny, który po zakończeniu pracy stanie się Waszą własnością!

21:00 – oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej Muzeum Sztuki Złotniczej, zapraszamy do zabytkowych piwnic – poznacie zbiory jedynego takiego Muzeum w Polsce!

Zobaczcie rekonstrukcję warsztatu złotniczego – unikatową w skali Europy!
Obejrzycie wystawę sreber kultowych, stołowych oraz biżuterii współczesnej.

Podczas całego wydarzenia posłuchacie opowieści na temat pracy w dawnym warsztacie złotniczym oraz zobaczycie pokaz dawnych technik złotniczych.

Artyści złotnicy zapoznają Was z takimi przedmiotami jak:

– sztychel grawerski,

– bocian,

– babka,

– anka,

– fajnagel i wiele innych.

Jeśli te nazwy nic Wam nie mówią – koniecznie musicie spędzić tę wyjątkową Noc w Muzeum Sztuki Złotniczej!

Niepowtarzalna okazja, aby poznać znakomitych artystów złotników, autorów wielu wystaw oraz laureatów licznych, prestiżowych nagród zarówno krajowych, jak i zagranicznych:

– Marek Nowaczyk,

– Jacek Skrzyński,

– Marian Klabisz – mistrz złotniczy oraz konserwator.

 

Galeria Wystaw Czasowych

 
 
W tym miejscu również przygotowaliśmy dla Was niesamowitą niespodziankę!
W Galerii Wystaw Czasowych obecnie jest prezentowana wystawa – To jest malarstwo “prywatne” Krzysztof Krzyr Raczyński. I to właśnie samego Artystę będzie można spotkać w tę wyjątkową Noc. Z pewnością będzie możliwość rozmowy, czy zadania nurtujących Was pytań❔
Zapraszamy od g. 19:00.
Będzie można także poprosić o podpisanie katalogu wystawowego, który można zakupić w Galerii Wystaw Czasowych.
Taka okazja nie zdarza się często! – serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia!

 

W Grodzisku Żmijowiska

 W tym roku Noc Muzeów zapoczątkuje cykl spotkań “Soboty z archeologią”

Zwykle o tej porze roku Grodzisko Żmijowiska szykowało się do inauguracji sezonu w ramach corocznych „Spotkań z archeologią”. W tym roku jest to niemożliwe z powodu utrzymującego się od sierpnia ubiegłego roku zalania wodami Chodelki części terenu Grodziska.

Mimo to nie chcemy całkowicie rezygnować z naszej działalności edukacyjnej i eksperymentalnej . Wybrane jej elementy spróbujemy realizować na terenie położonej w centrum wsi naszej bazy terenowej zwanej Siedlisko Żmijowiska (patrz mapa ze zdjęcia!). korzystając m.in. z funkcjonującej tam izby pamiątek regionalnych i jej zaplecza technicznego.– 14 maja chcemy zapoczątkować cykl popołudniowych spotkań pod nazwą „Soboty z archeologią”, które odbywałby się co najmniej raz w każdym miesiącu sezonu letniego.

Podczas spotkań będzie można:

– wysłuchać poświęconych szeroko pojętej archeologii prelekcji wygłaszanych przez pracowników Grodzisko Żmijowiska, w miarę możliwości organizacyjnych wziąć udział w działaniach archeologii eksperymentalnej, włączyć się w dyskusje i pogadanki przy płonącym ognisku.

Zapraszamy do Siedliska Żmijowiska od godz. 14.00.

Godzinę później mgr Katarzyna Tajer wygłosi kierowaną przede wszystkim do młodszej części potencjalnych gości prelekcję nt. Archeologią – odkrywanie przeszłości, po której zaprezentowany zostanie reportaż filmowy „Czy leci z nami archeolog?”.

W części eksperymentalnej będzie można uczestniczyć w wytwarzaniu broni miotanej z epoki kamienia, zgłębić tajniki łucznictwa, w tym wytwarzania strzał, oraz krzesania i niecenia ognia. Działania te realizować będą nasi stali partnerzy: Dariusz Sadło i Artur Bokła.

Na „Sobotę z archeologią” wstęp wolny.

Bliższe informacje i ewentualne zgłoszenia pod adresem mailowym: archeologia@mnkd.pl i numerem telefonu 517 331 553.

Zapraszamy!


W Dziale Historii i Kultury Regionu

 


Dział Historii i Kultury Regionu przyjmie Was w progach Dworu z Gościeradowa bardzo serdecznie i zapewni wiele atrakcji!

19.00 – 20.15 – Wykład i prezentacja multimedialna “Krajcowanie i samospław. Żywa tradycja wiślanych żaglowców w Kazimierzu” Piotra Kielara – reżysera, scenarzysty, operatora filmowego, żeglarza i znawcy łodzi wiślanych

20.30 – 21.15 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Szlak korpusu gen. Jana Kantego Sierawskiego” – prowadzi Marcin Wawerski

21.30 – 22.00 – “Ciekawostki alchemiczno-historyczne. Substancje i ich właściwości” – prowadzi Agnieszka Borsewicz.

Ale to nie koniec!

W czasie trwania wydarzenia będzie możliwość własnoręcznego wybicia monety pamiątkowej

  • Dwór z Gościeradowa – ul. Podzamcze 20, Kazimierz Dolny

 

W Domu Kuncewiczów

 


Noc Muzeów w Willi pod Wiewiórką zacznie się już w ciągu dnia!

A dlaczego? – wyłącznie ze względów bezpieczeństwa (spacerowanie po zmroku nieoświetlonym wąwozem jest co prawda romantyczne, ale i kontuzjogenne ) – więc zafundujemy Państwu Dzień Muzeum.

O godz. 10.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji. Opowiemy o ciekawostkach, anegdotach ale przede wszystkim faktach, związanych z willą Pod Wiewiórką oraz jej mieszkańcami.

O 12.00 zapraszamy na „firmowy” spacer literacki po Kazimierzu Dolnym szlakiem „Dwóch księżyców” . Odwiedzimy miejsca, uwiecznione przez Marię Kuncewiczową w jej twórczości.

 

W Zamku w Janowcu

 

 

Zapraszamy na Noc z archeologią!

19:00 – Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Szymankiem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Janowca, wokół książki „Janowiec nad Wisłą. Dzieje miasta 1537-1869”

19:45 – Podziękowanie młodym odkrywcom.

20:00 – Grzegorz Kuś | Fundacja Badań Interdyscyplinarnych im. Godfryda Ossowskiego w Warszawie. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Janowcu | prezentacja zabytków

21:00 – Sebastian Wardak | Oddział Zamek w Janowcu. Badania archeologiczne Oddziału Zamek w Janowcu w ostatnich dwóch sezonach

22:00 – Karolina Juszczyk | Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

„W poszukiwaniu zaginionego pisma. Sztuka naskalna Ameryki Południowej”

______________________________________________

A także!

– Zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. „Warsztat młodego archeologa” | Dziedziniec 19:00-22:00

– Spotkanie z Czarną Damą, legendarnym duchem Zamku w Janowcu | miejsce spotkania ducha trudne do ustalenia, więc miejcie się na baczności

– Zwiedzanie z Halabardnikiem Zamku w Janowcu | 19:00, 20:00, 21:00, 22:00

– Spotkanie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

– Iluminacja zewnętrzna zamku oraz specjalna iluminacja dziedzińca

Siły na całą noc można zregenerować w ponownie otwartej Restauracji Zamkowej.

 

W Kamienicy Celejowskiej

 

Wisienką na torcie tej Nocy Muzeów będzie udostępnienie wystawy w Kamienicy Celejowskiej.

Zapraszamy Was pierwszy raz po remoncie!

I tak już zostanie – Kamienica Celejowska będzie już stale dostępna dla zwiedzających!

Zapraszamy od g. 19:00 na oglądnie wystawy. Zbiory Kamienicy Celejowskiej odnoszą się do historii kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym.

Około godziny 19:30 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie.

W sali na parterze znajduje się hologram przedstawiający dzieje Kazimierza Dolnego.

Projekcja holograficzna jest komentarzem oraz idealnym uzupełnieniem bogatej kolekcji prac artystów, związanych z Kazimierzem Dolnym.

Górne piętro kamienicy to sześć sal – które chronologicznie przeprowadzą Państwa poprzez dzieła sztuki, zdjęcia oraz dokumenty gdzie prezentowane jest życie artystyczne Kazimierza Dolnego.

DO ZOBACZENIA! 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content