Noc Muzeów 2022 – 14 maja
W tym roku na Noc Muzeów przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, zobaczcie co będzie się działo w najbliższą sobotę tj. 14 maja!
W Muzeum Sztuki Złotniczej
19:00 – 24:00 – Warsztaty z tworzenia m.in. biżuterii.
Możliwość własnoręcznego wykonania, zaprojektowanego przez siebie, drobnego przedmiotu złotniczego. Przygotujecie własną formę odlewniczą, będziecie czynnie uczestniczyć w procesie tworzenia. Efektem końcowym będzie odlany z metalu przedmiot biżuteryjny, który po zakończeniu pracy stanie się Waszą własnością!
21:00 – oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej Muzeum Sztuki Złotniczej, zapraszamy do zabytkowych piwnic – poznacie zbiory jedynego takiego Muzeum w Polsce!
Zobaczcie rekonstrukcję warsztatu złotniczego – unikatową w skali Europy!
Obejrzycie wystawę sreber kultowych, stołowych oraz biżuterii współczesnej.
Podczas całego wydarzenia posłuchacie opowieści na temat pracy w dawnym warsztacie złotniczym oraz zobaczycie pokaz dawnych technik złotniczych.
Artyści złotnicy zapoznają Was z takimi przedmiotami jak:
– sztychel grawerski,
– bocian,
– babka,
– anka,
– fajnagel i wiele innych.
Jeśli te nazwy nic Wam nie mówią – koniecznie musicie spędzić tę wyjątkową Noc w Muzeum Sztuki Złotniczej!
Niepowtarzalna okazja, aby poznać znakomitych artystów złotników, autorów wielu wystaw oraz laureatów licznych, prestiżowych nagród zarówno krajowych, jak i zagranicznych:
– Marek Nowaczyk,
– Jacek Skrzyński,
– Marian Klabisz – mistrz złotniczy oraz konserwator.
Galeria Wystaw Czasowych
W Grodzisku Żmijowiska
W tym roku Noc Muzeów zapoczątkuje cykl spotkań “Soboty z archeologią”
Zwykle o tej porze roku Grodzisko Żmijowiska szykowało się do inauguracji sezonu w ramach corocznych „Spotkań z archeologią”. W tym roku jest to niemożliwe z powodu utrzymującego się od sierpnia ubiegłego roku zalania wodami Chodelki części terenu Grodziska.
Mimo to nie chcemy całkowicie rezygnować z naszej działalności edukacyjnej i eksperymentalnej . Wybrane jej elementy spróbujemy realizować na terenie położonej w centrum wsi naszej bazy terenowej zwanej Siedlisko Żmijowiska (patrz mapa ze zdjęcia!). korzystając m.in. z funkcjonującej tam izby pamiątek regionalnych i jej zaplecza technicznego.
– 14 maja chcemy zapoczątkować cykl popołudniowych spotkań pod nazwą „Soboty z archeologią”, które odbywałby się co najmniej raz w każdym miesiącu sezonu letniego.
Podczas spotkań będzie można:
– wysłuchać poświęconych szeroko pojętej archeologii prelekcji wygłaszanych przez pracowników Grodzisko Żmijowiska, w miarę możliwości organizacyjnych wziąć udział w działaniach archeologii eksperymentalnej, włączyć się w dyskusje i pogadanki przy płonącym ognisku.
Zapraszamy do Siedliska Żmijowiska od godz. 14.00.
Godzinę później mgr Katarzyna Tajer wygłosi kierowaną przede wszystkim do młodszej części potencjalnych gości prelekcję nt. Archeologią – odkrywanie przeszłości, po której zaprezentowany zostanie reportaż filmowy „Czy leci z nami archeolog?”.
W części eksperymentalnej będzie można uczestniczyć w wytwarzaniu broni miotanej z epoki kamienia, zgłębić tajniki łucznictwa, w tym wytwarzania strzał, oraz krzesania i niecenia ognia. Działania te realizować będą nasi stali partnerzy: Dariusz Sadło i Artur Bokła.
Na „Sobotę z archeologią” wstęp wolny.
Bliższe informacje i ewentualne zgłoszenia pod adresem mailowym: archeologia@mnkd.pl i numerem telefonu 517 331 553.
Zapraszamy!
W Dziale Historii i Kultury Regionu
Dział Historii i Kultury Regionu przyjmie Was w progach Dworu z Gościeradowa bardzo serdecznie i zapewni wiele atrakcji!
19.00 – 20.15 – Wykład i prezentacja multimedialna “Krajcowanie i samospław. Żywa tradycja wiślanych żaglowców w Kazimierzu” Piotra Kielara – reżysera, scenarzysty, operatora filmowego, żeglarza i znawcy łodzi wiślanych
20.30 – 21.15 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Szlak korpusu gen. Jana Kantego Sierawskiego” – prowadzi Marcin Wawerski
21.30 – 22.00 – “Ciekawostki alchemiczno-historyczne. Substancje i ich właściwości” – prowadzi Agnieszka Borsewicz.
Ale to nie koniec!
W czasie trwania wydarzenia będzie możliwość własnoręcznego wybicia monety pamiątkowej
-
Dwór z Gościeradowa – ul. Podzamcze 20, Kazimierz Dolny
W Domu Kuncewiczów
Noc Muzeów w Willi pod Wiewiórką zacznie się już w ciągu dnia!
A dlaczego? – wyłącznie ze względów bezpieczeństwa (spacerowanie po zmroku nieoświetlonym wąwozem jest co prawda romantyczne, ale i kontuzjogenne ) – więc zafundujemy Państwu Dzień Muzeum.
O godz. 10.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji. Opowiemy o ciekawostkach, anegdotach ale przede wszystkim faktach, związanych z willą Pod Wiewiórką oraz jej mieszkańcami.
O 12.00 zapraszamy na „firmowy” spacer literacki po Kazimierzu Dolnym szlakiem „Dwóch księżyców” . Odwiedzimy miejsca, uwiecznione przez Marię Kuncewiczową w jej twórczości.
W Zamku w Janowcu
Zapraszamy na Noc z archeologią!
19:00 – Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Szymankiem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Janowca, wokół książki „Janowiec nad Wisłą. Dzieje miasta 1537-1869”
19:45 – Podziękowanie młodym odkrywcom.
20:00 – Grzegorz Kuś | Fundacja Badań Interdyscyplinarnych im. Godfryda Ossowskiego w Warszawie. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Janowcu | prezentacja zabytków
21:00 – Sebastian Wardak | Oddział Zamek w Janowcu. Badania archeologiczne Oddziału Zamek w Janowcu w ostatnich dwóch sezonach
22:00 – Karolina Juszczyk | Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
„W poszukiwaniu zaginionego pisma. Sztuka naskalna Ameryki Południowej”
______________________________________________
A także!
– Zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. „Warsztat młodego archeologa” | Dziedziniec 19:00-22:00
– Spotkanie z Czarną Damą, legendarnym duchem Zamku w Janowcu | miejsce spotkania ducha trudne do ustalenia, więc miejcie się na baczności
– Zwiedzanie z Halabardnikiem Zamku w Janowcu | 19:00, 20:00, 21:00, 22:00
– Spotkanie z rekonstruktorami ze Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej
– Iluminacja zewnętrzna zamku oraz specjalna iluminacja dziedzińca
Siły na całą noc można zregenerować w ponownie otwartej Restauracji Zamkowej.
W Kamienicy Celejowskiej
Wisienką na torcie tej Nocy Muzeów będzie udostępnienie wystawy w Kamienicy Celejowskiej.
Zapraszamy Was pierwszy raz po remoncie!
I tak już zostanie – Kamienica Celejowska będzie już stale dostępna dla zwiedzających!
Zapraszamy od g. 19:00 na oglądnie wystawy. Zbiory Kamienicy Celejowskiej odnoszą się do historii kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym.
Około godziny 19:30 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie.
W sali na parterze znajduje się hologram przedstawiający dzieje Kazimierza Dolnego.
Projekcja holograficzna jest komentarzem oraz idealnym uzupełnieniem bogatej kolekcji prac artystów, związanych z Kazimierzem Dolnym.
Górne piętro kamienicy to sześć sal – które chronologicznie przeprowadzą Państwa poprzez dzieła sztuki, zdjęcia oraz dokumenty gdzie prezentowane jest życie artystyczne Kazimierza Dolnego.
DO ZOBACZENIA!