Click to listen highlighted text!

Barwinek pospolity / Z kazimierskiego zielnika

06 mar

Ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne naszą uwagę, w ogrodzie, zwrócił barwinek pospolity (Vinca minor L). Jest on często wykorzystywany do świątecznych dekoracji. Jego gałązkami zdobiono od dawna koszyczki ze święconką, palmy i stoły w Wielką Niedzielę. W wywarze jego liści farbowano wielkanocne jajka. 

 
fot. Katarzyna Miazek 

Barwinek pospolity jest niewielką krzewinką dość pospolitą w całej Polsce. Rośnie w lasach liściastych, w parkach, często można go spotkać na starych cmentarzach. Bywa sadzony jako roślina ozdobna.  Łodygi ma dwojakiego rodzaju. Te, z których wyrastają liście, są długie, pełzające i chętnie wypuszczają korzenie, gdy tylko zetkną się z ziemią. Pędy kwiatowe bywają wzniesione na około 60 cm w górę. Jedną z zalet barwinka są jego zimotrwałe liście o gładkiej, połyskującej powierzchni, które bez względu na porę roku zachowują swój ciemnozielony kolor. Kwiaty – niebieskie lub fioletowe, o rozpostartych płatkach, pojawiają się w kwietniu, a zanikają dopiero we wrześniu, więc możemy cieszyć się nimi przez znaczną część roku. Jako roślina ozdobna doskonale nadaje się na rabaty, dobrze prezentuje się przy krawędziach trawników. Jest niezwykle łatwa w uprawie. Szybko się rozrasta tworząc piękne zielone kobierce. Lubi miejsca cieniste, nie ma szczególnych wymagań dotyczących pielęgnacji, toleruje okresowe susze.

 
fot. Marzena Puzio 

Barwinek jest rośliną cenioną nie tylko ze względu na walory dekoracyjne, ale również z powodu jego właściwości leczniczych. Ziele barwinka działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, polepsza krążenie mózgowe i obniża ciśnienie krwi. Ponadto hamuje krwawienia wewnętrzne. Działa wzmacniająco, oczyszczająco i ściągająco, uśmierza ból. Zewnętrznie stosuje się ziele barwinka na wrzody, oparzenia i do płukania jamy ustnej. Barwinek po przedawkowaniu ma działanie silnie toksyczne.

 
fot. Marzena Puzio 

W Europie, w również i Polsce barwinek uchodził za symbol wieczności i nieśmiertelności, dlatego sadzono go często na grobach. Starożytni poświęcili go bogini Wenus i przypisywali mu właściwości afrodyzjaku. Wraz z rozpowszechnieniem się chrześcijaństwa stał się atrybutem Najświętszej Dziewicy, prawdopodobnie ze względu na niebieską barwę kwiatów. Barwinek był i jest symbolem wiecznej miłości, stałości w uczuciach i małżeństwa. W całej Małopolsce wierzono, że uwiązany u fartuszka ciężarnej uchroni jej płód od wszelkich zagrożeń.
 
Monika Boryń
 
Więcej informacji na temat miejscowej flory znajdziecie w naszym terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, który dostępny jest w sklepiku Oddziału Przyrodniczego (ul. Puławska 54) oraz w sklepie muzealnym w Gmachu Głównym (Rynek 19).

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!