Click to listen highlighted text!

BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwal Filmu i Sztuki zbliża się wielkimi krokami.

28 lip

BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwal Filmu i Sztuki zbliża się wielkimi krokami.

Program znajdziecie tutaj -> Program Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi

 

A my powiemy Wam co w tym czasie będzie się działo w MNKD

𝐃𝐨𝐦 𝐊𝐮𝐧𝐜𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳ó𝐰👉 Wystawa “Roszkowska – nieoczywiste”

W pokojach Domu Kuncewiczów udostępniamy wystawę, poświęconą malarce i scenografce, Teresie Roszkowskie. Artystka jest związana z Kazimierze Dolnym. To studentka prof. Tadeusza Pruszkowskiego z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Uczestniczka plenerów malarskich, członkini kazimierskiej kolonii artystycznej. Malarkę przywołamy nie tylko za pośrednictwem obrazów, na ekspozycję trafią oryginalne stroje, należące do Roszkowskiej (a niejednokrotnie i zaprojektowane przez właścicielkę). Będą to : bielizna, suknie, buty, kapelusze, a nawet futro.

Zapraszamy codziennie (prócz środy) w godzinach od 10:00 – 17:00.

🎫 Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do Oddziału MNKD

 

👉 Spotkanie „Dlaczego Kazimierz Dolny?”

Na czym polega fenomen Kazimierza Dolnego?

To pytanie pada często ze strony turystów, odwiedzających to nadwiślańskie miasteczko. Szukając odpowiedzi na wyjaśnienie tej zagadki natrafiliśmy na wiele interesujących faktów potwierdzających swoiste „genius loci”. Na podstawie zgromadzonych informacji oraz bogatego materiału ikonograficznego przygotowaliśmy prezentację wyjaśniającą kazimierski fenomen. Czy udało nam się rozwikłać tajemnicę? – przekonają się Państwo sami. Prezentacja powstała w ramach projektu Erasmus +, realizowanego przez Dom Kuncewiczów.

Zapraszamy w dniach 30.07 7.08. 2022 r. godz. 10.15

🎫 Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do Oddziału MNKD

 

👉 Oprowadzanie kuratorskie po wnętrzach Domu KuncewiczówUczestników festiwalu „Dwa Brzegi” zapraszamy na zwiedzanie kuratorskie do Domu Kuncewiczów. Opowiemy o ciekawostkach, anegdotach ale przede wszystkim faktach, związanych z willą Pod Wiewiórką oraz jej mieszkańcami.

Zapraszamy 1, 2 oraz 4 ,5 sierpnia o godz. 11.00

🎫 Oprowadzanie w cenie biletu wstępu do Oddziału MNKD

 

𝐌𝐮𝐳𝐞𝐮𝐦 𝐒𝐳𝐭𝐮𝐤𝐢 𝐙ł𝐨𝐭𝐧𝐢𝐜𝐳𝐞𝐣

👉 “Moim zdaniem… Wystawa biżuterii z komunikatem”

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 sierpnia o godz. 16:00

Wystawa jest finałem projektu, który od ponad czterech lat zachęcał artystów z kraju i z zagranicy do posłużenia się formą złotniczą w niewerbalnej komunikacji z odbiorcą. Wykorzystując tysiące lat historii i tradycji warsztatu złotniczego, uczestnicy w trwałej, trójwymiarowej formie, wyrażają swój niepokój, niezgodę, troskę i stosunek do wydarzeń XXI wieku. Nie stronią też od żartu i anegdoty. Prace powstawały na sześciu kontynentach. Artyści zachęcają odwiedzających do nawiązania dyskursu poprzez fizyczne użycie prostych znaków graficznych.

Do oglądania wystawy zapraszamy codziennie od 10:00 – 17:00

🎫Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do Oddziału MNKD

 

👉 Spotkanie „Komunikat i narracja w biżuterii”

Spotkanie publiczności z pomysłodawcami, organizatorami i uczestnikami projektu, którzy udowadniają, że biżuteria i forma złotnicza może nieść w sobie naprawdę dużą dawkę emocji. To niesamowite spotkanie kilku pokoleń projektantów, od uczniów średnich szkół plastycznych do kadry profesorskiej wyższych uczelni. Każdy głos jest równorzędnie poddany ocenie publiczności i samych artystów, którzy niejednokrotnie formą złotniczą komentują realizacje innych uczestników.

Zapraszamy 7 sierpnia, g. 12:00, Muzeum Sztuki Złotniczej, ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny

🎫 Na spotkanie wstęp wolny.

 

𝐊𝐚𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐜𝐚 𝐂𝐞𝐥𝐞𝐣𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚/ 𝐆𝐚𝐥𝐞𝐫𝐢𝐚 𝐖𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰 𝐂𝐳𝐚𝐬𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡

👉 Wystawa “Jędrzejewscy – wielogłos rodzinny”Wystawa ma charakter wielowymiarowy, jest prezentacją kilku pokoleń artystów z rodu Jędrzejewskich. To wyjątkowa okazja do pokazania indywidualności twórczych budujących własną tożsamość artystyczną i wyznaczających nowe trendy w sztuce, z jednoczesną świadomością tożsamości rodowej oraz tożsamości z miejscem.

 

Na wystawie prezentowana jest twórczość: Aleksandra Jędrzejewskiego i Jadwigi Przeradzka-Jędrzejewskiej, byli to uczniowe Tadeusza Pruszkowskiego, w okresie międzywojennym związani z Kazimierzem Dolnym, po II WŚ z Wrocławiem, gdzie zajmowali się scenografią; Michał Jędrzejewski współtwórca Sensybilizmu, którego manifest przywiózł w 1957 r. do Kazimierza; Piotr Jędrzejewski, twórcy przestrzennych obiektów ruchomych oraz Renata Bonter-Jędrzejewska wykorzystująca najnowsze technologie w tworzeniu ceramiki.

 

Zapraszamy codziennie od godz. 10:00 do 17:00

Wystawa dostępna jest w Galerii Wystaw Czasowych oraz w Kamienicy Celejowskiej.

🎫 Na wystawę wstęp wolny

 

👉 Spotkanie Wokół wystawy “Jędrzejewscy – wielogłos rodzinny”

Spotkanie z trzema artystami, prof. Michałem Kosmą Jędrzejewskim, dr Renatą Bonter-Jędrzejewską, prof. Piotrem Jędrzejewskim, odbędzie się w związku z wystawą “Jędrzejewscy – wielogłos rodzinny”, która prezentowana jest w Muzeum Nadwiślańskim. Spotkanie z artystą to możliwość obcowania z interesującą osobowością. Tym razem są to trzy indywidualności twórcze budujące własną tożsamość artystyczną, wyznaczające nowe trendy w sztuce.

Zapraszamy – 4 sierpnia, godz. 12:00 / Galeria Wystaw Czasowych.

🎫 Na spotkanie wstęp wolny

 👉Projekcja filmu 🎬 „Horyzont zwykły, horyzont myślowy”, 2019, reż. Jakub Syrkowski

 

Film „Horyzont zwykły, horyzont myślowy” prezentuje postać profesora Michała Jędrzejewskiego. Nie jest to film biograficzny, ale artystyczny obraz zrealizowany w formie nawiązującej do charakteru działań prof. Jędrzejewskiego, współtwórcy Sensybilizmu. Prof. Jędrzejewski, były rektor ASP we Wrocławiu, jest także twórcą licznych projektów scenograficznych, plakatów oraz rysunków komentujących absurdy rzeczywistości. Tytuł filmu nawiązuje do otwartej wyobraźni artysty, szerokiej przestrzeni mentalnej, co ma swoje odbicie w konkretnych realizacjach.

Film „Horyzont zwykły, horyzont myślowy” otrzymał nagrodę Jury w konkursie na Najlepsze Dyplomy ASP 2019 we Wrocławiu.

Prezentacja filmu towarzyszy wystawie „Jędrzejewscy – wielogłos rodzinny”, kurator: Dorota Seweryn-Puchalska.

Zapraszamy 4 sierpnia, o godz. 14:00 i 20:00 do Kamienicy Celejowskiej, ul. Senatorska 11 (dziedziniec za Kamienicą)

🎫 Na projekcję wstęp wolny.

 

👉 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Jędrzejewscy – wielogłos rodzinny”

 

Zapraszamy do Galerii Wystaw Czasowych:

3 sierpnia o godz. 12:00,

5 sierpnia o godz. 14:00.

Kurator wystawy: Dorota Seweryn-Puchalska.

🎫 Na oprowadzanie wstęp wolny.

 

𝐙𝐚𝐦𝐞𝐤 𝐰 𝐉𝐚𝐧𝐨𝐰𝐜𝐮

 

👉 Wystawa Jarek Wierzbicki – “Cały mój jazz”

Wystawa to cykl fotografii polskich i światowych muzyków jazzowych.

Autor wystawy – Jarek Wierzbicki

Człowiek, który odebrał niewiarygodnie trudne lekcje od życia. Jego miłością – muzyka. Pasją – fotografia. Celem – uchwycenie emocji, które niesie ze sobą jazz. Zaraża entuzjazmem, wzrusza prawdą zaklętą w jego zdjęciach, inspiruje i pomaga, ofiarowując to, co najcenniejsze – serce na dłoni. Współpracuje z Jazz Forum i magazynem Jazz Press. Jego pierwsza wystawa „Cały Mój Jazz odbyła się we wrześniu 2016 roku.

Zapraszamy od 5 do 31 sierpnia

w godzinach od 10:00 – 17:00.

Zamek w Janowcu – Galeria w Bramie.

🎫 Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do Oddziału MNKD

 

👉 Koncert Ewy Bem 🎶

foto. Anna Rezulak

Koncert w ramach III edycji JAZZNOWIEC Festiwal

Wyjątkowy, niepowtarzalny głos o ciepłej barwie, sceniczna charyzma i autentyczność. Wspaniała wokalistka oraz wyjątkowa osobowość. 15 nagranych albumów, setki koncertów zarówno w kraju, jak i zagranicą. Uznana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek. W środowisku jazzowym nazywana pierwszą Damą Polskiego Jazzu już 5 sierpnia wystąpi w towarzystwie Kwartetu Andrzeja Jagodzińskiego.

Wykonawcy:

Ewa Bem-śpiew,

Andrzej Jagodziński-fortepian- kierownictwo muzyczne,

Robert Majewski-trąbka,

Adam Cegielski-kontrabas,

Czesław „Mały” Bartkowski-perkusja.

Zapraszamy 5 sierpnia o godz. 19:00 do Zamku w Janowcu!

🎫 Kup bilet -> https://www.ebilet.pl/muzyka/jazz-blues/jazznowiec-festiwal/

 

Organizatorzy: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – oddział w Janowcu, Stowarzyszenie Pozytywni w Kulturze, Dom Kultury w Janowcu, Blue Note Agencja Artystyczna Andrzej Łukasik.

Współorganizatorem koncertu Ewy Bem jest Festiwal Dwa Brzegi.

 

𝐃𝐳𝐢𝐚ł 𝐇𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐢 𝐢 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲 𝐑𝐞𝐠𝐢𝐨𝐧𝐮/ 𝐊𝐚𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐜𝐚 𝐂𝐞𝐥𝐞𝐣𝐨𝐰𝐬𝐤𝐚/ 𝐆𝐚𝐥𝐞𝐫𝐢𝐚 𝐖𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰 𝐂𝐳𝐚𝐬𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡

 

👉 Wystawa „Zainspirowani Szukalskim” jest projektem multidyscyplinarnym organizowanym przez Fundacja HELISA.

Podstawowym założeniem Projektu są ekspozycje prac plastycznych, zainspirowanych twórczością Stanisława Szukalskiego oraz działania towarzyszące o charakterze multimedialnym: mapping, koncert muzyki autorskiej, nawiązującej do życia i twórczości Artysty, a także projekcja unikalnych materiałów dokumentujących Jego wypowiedzi, prelekcje i prezentacje dotyczące specyfiki i oryginalności dokonań Szukalskiego, jak również działań twórców inspirujących się ikonograficznym bogactwem dzieła Szukalskiego: moda, tatuaż, świetlne wizualizacje z wykorzystaniem ikonografii Artysty.

Postać Stanisława Szukalskiego wiąże się mocno zarówno z filmem, jak i sztuką oraz wyjątkowym miejscem, jakim jest Kazimierz Dolny. W Męćmierzu, na Albrechtówce, znajdują się ruiny Willi Szukałka, będącej w okresie międzywojennym własnością Szukalskiego, który przez jakiś czas mieszkał, tworzył i wypoczywał w Kazimierzu.

Wystawa dostępna w :

Dziale Historii i Kultury Regionu MNKD – Dwór z Gościeradowa – ul. Podzamcze 20,

Kamienicy Celejowskiej – ul. Senatorska 11,

Gmachu Głównym MNKD – ul. Rynek 19.

 

🎫 W dniach trwania Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi (30 lipca – 7 sierpnia) wstęp na wystawę za 1 zł.

Wystawa w Oddziale Historii i Kultury Regionu trwa dłużej od 30.07 – 11.09.

🎫 Od 8 sierpnia wstęp na wystawę w DHiKR:

Bilet normalny – 10 zł/os.

Bilet ulgowy – 8 zł/os.

Bilet rozinny – 20 zł.

 

👉 Korowód Rogatego Serca – wspólne zwiedzanie wystaw

Zapraszamy 1 sierpnia od godz. 14.00 Korowód Rogatego Serca wspólne zwiedzanie wystaw i instalacji artystycznych zrealizowanych w ramach projektu “Zainspirowani Szukalskim”.

Start: MNKD Oddział Historii i Kultury Regionu – ul. Podzamcze 20 potem kolejno Gmach główny -ul Rynek 19 , Kamienica Celejowska ul. Senatorska 11/13 oraz Zamek (ok.2 godz.)

🎫 Na Korowód wstęp wolny.

 

Serdecznie zapraszamy! 😍🎬🎥

 

 

 

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!