Kliknij, aby posłuchać tekstu!

Dofinansowanie w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura” – projekt „Terytoria obrazu i słów” Dom Kuncewiczów

  • Home
  • Aktualności _news
  • Dofinansowanie w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura” – projekt „Terytoria obrazu i słów” Dom Kuncewiczów
19 lip

Miło nam poinformować Państwa, że projekt „Terytoria obrazu i słów” zgłoszony przez oddział Dom Kuncewiczów otrzymał dofinansowanie w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”. Koordynatorem programu jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, w ramach dotacji „Kultura interwencje” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa oraz Narodowego Centrum Kultury.

Osią projektu jest postać i dorobek artystyczny malarki i scenografki, Ireny Lorentowicz. Artystka była przyjaciółką Marii Kuncewiczowej; zainspirowała osiedliny Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym w wąwozie Małachowskiego i pomogła w umeblowaniu willi Pod Wiewiórką, przekazując tu wiele swoich prac i pamiątek. Była studentka prof. Tadeusza Pruszkowskiego po wojnie sama została wykładowczynią. W warszawskim Liceum Technik Teatralnych uczyła wielu znanych artystów – scenografów i reżyserów. Jednym z ulubionych uczniów Ireny Lorentowicz był Krzysztof Kieślowski.

W ramach projektu „Terytoria obrazu i słów”, we wrześniu w Kazimierzu Dolnym odbędzie się zjazd absolwentów – byłych uczniów Ireny Lorentowicz. Spotkanie, pełne wspomnień i anegdot będzie inspiracją dla uczniów kazimierskich szkół – także młodych obywateli Ukrainy. Nastolatkowie przygotują widowisko teatralne, nawiązujące do sposobu kreowania scenicznej przestrzeni i kostiumów teatralnych Ireny Lorentowicz.

Ważnym elementem projektu będzie przygotowanie wystawy prac Ireny Lorentowicz z prywatnych kolekcji jej wychowanków, a także utrwalenie i prezentacja wspomnień o tej artystce oraz Kazimierzu Dolnym jako miejscu jej twórczej inspiracji. 

Wartość dofinansowania: 5 000,00 zł

Termin realizacji zadania: 01.08.2022 r do dnia 03.10.2022 r.


Projekt kostiumu do “Harnasi” K. Szymanowskiego, za który p. Irena dostała stypendium w Paryżu w latach 30. XX w.Projekt  kostiumu do “Harnasi” K. Szymanowskiego, za który p. Irena dostała stypendium w Paryżu w latach 30. XX w.

 

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Kliknij, aby posłuchać tekstu!