Click to listen highlighted text!

Dzisiaj swoje nietypowe święto obchodzą…. bobry!!! Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

07 kwi

Dzisiaj swoje nietypowe święto obchodzą…. bobry!!!

7 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Bobrów. Ta data nie jest przypadkowa. To rocznica urodzin Dorothy Richards – amerykańskiej badaczki tych wyjątkowych zwierząt.

Korzystając z tej okazji, chcemy zwrócić uwagę na ich rolę w przyrodzie oraz ochronę.

Bobry to największe gryzonie mieszkające w naszym kraju. Mogą ważyć nawet 30 kg! Są niesamowitymi inżynierami i hydrotechnikami potrafiącymi zmieniać środowisko. Ale przez swoje działania generują konflikty na linii przyroda-człowiek.

Jeszcze niedawno bobry były w Polsce na granicy wyginięcia. Dzięki ochronie gatunkowej, obecnie są znów pospolite. Mieszkają w prawie każdej dolinie rzecznej, w małym strumyku, potoczku. Uwielbiają obgryzać świeże gałązki drzew, szczególnie wierzby i osiki. Niestety nie potrafią się wspinać. Aby dobrać się do smakowitych kąsków muszą ściąć całe drzewo. Świetnie poruszają się pod wodą, w niej czują się bezpieczne. Na lądzie są powolne i niezdarne. Gdy w miejscach, w których żyją woda jest zbyt płytka, podnoszą jej poziom budując tamy. Do tego celu używają błota, trzciny i gałęzi. Zupełnie inną koncepcję zagospodarowania dolin rzecznych ma człowiek, który dąży do ich uregulowania. Dla rolników i właścicieli stawów, obecność tych ssaków jest problematyczna.

Ale spójrzmy szerzej na rolę tych zwierząt w ekosystemie. Jednym z głównych czynników zmian klimatu jest osuszanie bagien i mokradeł. Bobry, utrzymując wysoki poziom wody, zatrzymują ten proces. Są też mistrzami retencji, a to najskuteczniejszy sposób walki z powodziami i suszą. Powodując zalewanie dużych obszarów w dolinach rzek, utrzymują siedliska ginących gatunków roślin i zwierząt związanych z mokradłami.

Podsumowując, niestrudzone bobry bez wytchnienia pracują na rzecz klimatu, bioróżnorodności i retencji. Czyli także na rzecz człowieka…

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!