Click to listen highlighted text!

EKSPONAT TYGODNIA / NASTURCJE

12 paź

Karol Siciński, Nasturcje, 1964, olej, tektura, 48,5 x 37,5 cm, MKD/562/S, depozyt Oddziału Kamienica Celejowska.

 

Wśród wielu obrazów eksponowanych w jadalni Dworu z Moniak, jest jeden, który przykuwa uwagę widza ciepłą kolorystyką i wyważoną, niemal architektoniczną (czy raczej statyczną) kompozycją. Tym obrazem są Nasturcje Karola Sicińskiego (1884-1965). Bez Karola Sicińskiego nie sposób mówić o powojennych odbudowach Kazimierza. Był postacią, która bardzo wyraźnie odcisnęła piętno na architekturze miasteczka, zwłaszcza Rynku. Siciński pozostawił po sobie ogromną spuściznę związaną z jego działalnością jako architekta i konserwatora Kazimierza, ale jakby w jej cieniu ukrywa się też malarska twórczość Sicińskiego. Jego obrazy są częścią kolekcji malarstwa Oddziału Kamienica Celejowska. Prezentowany w jadalni dworskiej obraz ukazuje bukiet żółtych i pomarańczowych nasturcji, w zielonym wazonie na tle zielonkawo-zółtej ściany. Pod wazonem czerwona draperia z pasami zdobionymi złotym ornamentem plecionkowym. Całości kompozycji dopełnia zieleń liści nasturcji, która dominuje nad barwnymi kwiatami. W prawym dolnym rogu sygnatura artysty K. SICIŃSKI 1964.
W tej prostej, statycznej, nieco płaskiej i linearnej kompozycji widoczna jest ręka wprawnego architekta, świetnie władającego kreską, czującego kolor sam w sobie, próbującego nieco nieporadnie opanować modelunek  plamą barwną.

Łukasz Rejowski

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!