Click to listen highlighted text!

Łukaszowcy w MNKD!

  • Home
  • Łukaszowcy w MNKD!
12 maj

𝟏𝟖 𝐜𝐳𝐞𝐫𝐰𝐜𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟑 𝐫. 𝐨 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟑:𝟎𝟎
serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy dzieł Bractwa św. Łukasza

📍 Galeria Wystaw Czasowych
ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny

 

🖼 Na wystawie zobaczymy cykl siedmiu obrazów, które powstały na specjalne zamówienie rządu polskiego jako dekoracja Sali Honorowej pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

ℹ Obrazy były malowane wspólnie przez jedenastu malarzy pod okiem prof. Tadeusza Pruszkowskiego, byli to: Antoni Michalak, Bolesław Cybis, Bernard Frydrysiak, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Eliasz Kanarek, Jeremi Kubicki, Stefan Płużański, Janusz Podoski i Jan Zamoyski. Dzieła tworzono w Kazimierzu Dolnym w słynnej wilii Tadeusza Pruszkowskiego.

ℹ Dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego po 83 latach dzieła wróciły ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Po raz pierwszy można było je zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie, która zakończyła się 11 listopada 2022 roku. Muzeum Historii Polski, gdzie docelowo mają być wystawione,  wyraziło zgodę na wypożyczenie wszystkich siedmiu dzieł Łukaszowców Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym.

Ugrupowanie Bractwo św. Łukasza powstało w 1925 roku w Kazimierzu nad Wisłą. Artyści często bywali w Kazimierzu w ramach plenerów malarskich Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie organizowanych przez prof. Tadeusza Pruszkowskiego w Kazimierzu Dolnym.

✨ Wystawa będzie jednym z wydarzeń wpisanych w Rok Obchodów 60-lecia powstania Muzeum nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. ✨

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!