Olejniczak / Sendecki Quartet. Zapraszamy na kolejny wyjątkowy koncert w ramach II edycji Festiwalu JAZZNOWIEC

  • Home
  • Olejniczak / Sendecki Quartet. Zapraszamy na kolejny wyjątkowy koncert w ramach II edycji Festiwalu JAZZNOWIEC
04 sie

Olejniczak / Sendecki Quartet

Zapraszamy na kolejny wyjątkowy koncert w ramach II edycji Festiwalu JAZZNOWIEC.

 

Koncert odbędzie się 7 sierpnia o godz. 19:00 na dziedzińcu Zamku w Janowcu.

 

Kwartet wystąpi w składzie:

Andrzej Olejniczak – saksofony tenorowy i sopranowy

Vladyslav “Adzik” Sendecki – fortepian

Michał Barański – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja

 

Cena biletów 20 zł. Bilety dostępne w przedsprzedaży w kasie Zamku w Janowcu, ul Lubelska 20 oraz w Muzeum Sztuki Złotniczej, Rynek 19, Kazimierz Dolny.

 

Olejniczak / Sendecki Quartet

Liderami zespołu są dwaj wybitni polscy artyści od dziesięcioleci mieszkających zagranicą, ale pomimo sukcesów na światowych scenach stale utrzymujący kontakt z polską publicznością.

Andrzej Olejniczak i Władysław „Adzik” Sendecki rozpoczęli współpracę pod koniec lat siedemdziesiątych, w zespole Extra Ball. Te same zainteresowania, inspiracje i poszukiwania muzyczne skłoniły ich do założenia własnej grupy – Sunship, która po niedługim czasie istnienia stała się czołową polską formacją jazzową. W latach 80. obaj artyści wyemigrowali z Polski. Po wieloletniej przerwie, w roku 1999, Olejniczak i Sendecki zagrali razem na koncercie we Frankfurcie nad Menem i postanowili wznowić współpracę. Od tego czasu zagrali wiele koncertów, goszcząc też na festiwalach: Jazz im Palmengarten we Frankfurcie, Semana Grande de Bilbao (projekt Olejniczaka na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną), Krakowskie Noce Jazzowe, Gulf Jazz Festiwal, Bilbao BBK Ciclo Jazz. Program koncertów Andrzeja Olejniczaka i Władysława „Adzika” Sendeckiego opiera się głównie na ich autorskich kompozycjach, które łączą szeroki wachlarz brzmień – od współczesnego hard bopu do free-jazzu. Nie brak tu także wpływów klasycznej i ludowej muzyki polskiej (głównie w kompozycjach Sendeckiego) oraz hiszpańskiego flamenco Jego elementy pojawiają się w kompozycjach Olejniczaka.

ANDRZEJ OLEJNICZAK – światowej klasy saksofonista, współzałożyciel formacji String Connection; od blisko 30 lat mieszka, tworzy i wykłada w Hiszpanii. Trzy jego jazzowe, autorskie płyty nagrane w Hiszpanii stały się tam Płytami Roku („Catch” 1994r., „Cycle Man” 1999r. oraz „Live at Altxerri” 2004r.)

WŁADYSŁAW “ADZIK” SENDECKI – ‘New York Village Voice’ uznał Sendeckiego za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie! Ten mieszkający i tworzący od lat ‘na Zachodzie’ artysta, łączy w swojej twórczości elementy jazzu i muzyki klasycznej. Współpracował z wieloma światowej sławy gwiazdami, by wymienić chociażby takie nazwiska jak: Billy Cobham, Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Al Jarreau, Larry Coryell, Jaco Pastorius. Aktualnie udziela się głównie jako pianista, kompozytor i aranżer NDR Big Band w Hamburgu.

Pozostali dwaj członkowie zespołu to wybitni przedstawiciele młodszego pokolenia polskiego jazzu,Michał Barański na kontrabasie i znakomity Michał Miśkiewicz na perkusji.

“Tym co dosłownie porażało ze sceny była niezwykła swoboda każdego z muzyków, doskonale potrafiących się znaleźć w każdej chwili. Mnóstwo improwizacji i tworzonych na bieżąco solówek, pełna spontaniczność i namacalna wręcz radość z wspólnego tworzenia muzyki. Poszczególne utwory rozbudowywane były do kilkunastu minut; niejednokrotnie Sendecki opierając się łokciami o fortepian zasłuchiwał się w solo Olejniczaka. Podobnie Olejniczak; ze zwieszoną głową zasłuchiwał się w tworzone przez kolegów dźwięki by częstokroć dopiero po kilku minutach przerwy w graniu wyczuć ten moment, tą chwilę kiedy czuje że powinien dołączyć.

Koncert był niezwykłym przykładem chemii i tego czegoś… charakterystycznego tylko dla najwybitniejszych muzyków”. (Radio Jazz.fm)

Materiał jednego z koncertów dwóch wielkich postaci światowego jazzu został zarejestrowany i wydany na CD w 2013 roku pod tytułem Birthday Live #2

Olejniczak/Senedecki European Quartet

Oprac. BLUE NOTE Agencja Artystyczna

www.bluenote.waw.pl

 

 

 

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content