Kliknij, aby posłuchać tekstu!

Turniej rycerski o buławę hetmana Mikołaja Firleja. Turniej zostaje przełożony na inny termin, o którym poinformujemy w najbliższym czasie.

 • Home
 • Turniej rycerski o buławę hetmana Mikołaja Firleja. Turniej zostaje przełożony na inny termin, o którym poinformujemy w najbliższym czasie.
13 lut

 • Turniej rycerski o buławę hetmana Mikołaja Firleja

  Miejsce: Oddział Zamek w Janowcu, dziedziniec zamku oraz otoczenie zamku: park i skansen zabudowy dworskiej.

Zdjęcia:

Pokazy rekonstrukcji historycznych i uzbrojenia przygotowane przez oddział Zamek w Janowcu wraz z jedną z najbardziej interesujących i sprofesjonalizowanych grup zajmujących się odtwórstwem historycznym, jakim jest Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. Do udziału zostaną zaproszone również wybrane grupy z kraju i zagranicy. Podczas trzydniowego wydarzenia zostaną zaprezentowane trzy epoki polskiego i europejskiego oręża: XV, XVI i XVII wiek z licznymi odniesieniami do fortyfikacji janowieckiego zamku oraz wydarzeń historycznych związanych z tym miejscem. Szczególną uwagę organizatorzy chcą zwrócić na początek XVI wieku, okres, kiedy wprowadzano do fortyfikacji stałych artylerię, w czym prekursorem był Mikołaj Firlej, budowniczy bastejowego zamku w Janowcu i jeden z pierwszych hetmanów wielkich koronnych. Jest to rzadko podejmowany wątek przez grupy rekonstrukcji historycznych, dlatego Oddział Zamek w Janowcu upatruje szansę na wyróżnienie tego wydarzenia na tle licznie organizowanych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Chcemy także zainteresować szersze grono odbiorców unikalnymi rozwiązaniami fortyfikacyjnymi janowieckiego zamku. Turniejowi będą towarzyszyć prelekcje rekonstruktorów oraz specjalistów z innych muzeów i ośrodków badawczych podejmujących tematykę m.in. rozwoju fortyfikacji bastejowych na obszarze dawnej Rzeczypospolitej. Imprezę będą ubarwiały stoiska pokazowe specjalnie zaproszonych i wyselekcjonowanych rzemieślników zajmujących się m.in. płatnerstwem, szyciem dawnych strojów, garncarstwem etc.

Podmiot współpracujący przy organizacji zadania/wydarzenia – Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

 • 1-3.05.2021r.

  Turniej zostaje przełożony na inny termin, o którym poinformujemy w najbliższym czasie.

  Turniej rycerski o buławę hetmana Mikołaja Firleja

E-mail :zamekjanowiec@mnkd.pl

tel. 81 881 52 28 tel. 535 188 497, 570 140 027 ,

 • -

  MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE ODDZIAŁ ZAMEK W JANOWCU ul. Lubelska 20, Janowiec tel. 81 881 52 28 tel. 535 188 497, 570 140 027 , (adres korespondencyjny: Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny)

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

 • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
 • tel. 81 881 02 88
 • sekretariat@mnkd.pl
 • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Kliknij, aby posłuchać tekstu!