Click to listen highlighted text!

Wernisaż wystawy “Czy mnie jeszcze pamiętasz? Podstakanniki z kolekcji Wojciecha Kuby” | 3 lutego 2024 r., godz. 13:00

  • Home
  • Wernisaż wystawy “Czy mnie jeszcze pamiętasz? Podstakanniki z kolekcji Wojciecha Kuby” | 3 lutego 2024 r., godz. 13:00
29 sty

Już w najbliższą sobotę 3 lutego w Muzeum Sztuki Złotniczej początek prawdziwie zimowej wystawy:

“Czy mnie jeszcze pamiętasz? Podstakanniki z kolekcji Wojciecha Kuby”.

Wernisaż wystawy:
🗓️ 3 lutego 2024 r. | ⌚ godz. 13:00
📍 Muzeum Sztuki Złotniczej – Oddział MNKD
Rynek 19, Kazimierz Dolny

Dlaczego zimowej ❄️?
Bowiem bohaterem naszej wystawy będzie podstakannik (albo podstakańczyk), w Polsce najczęściej nazywany koszyczkiem do szklanki, a on tak bardzo kojarzy się z gorącą herbatą i obecnym czasem 🫖❄️. Choć dla wielu z nas zbiór Wojciecha Kuby może przywołać lata dzieciństwa, kiedy koszyczki do szklanek były w powszechnym użyciu.

Na wystawie zobaczymy ok. 8️⃣0️⃣ przepięknych prac. Najstarsze wykonano w 2 poł. XIX wieku, jeszcze w carskiej Rosji, w srebrze. Duża część kolekcji to egzemplarze platerowane. Nie zabraknie też pięknych koszyczków wykonanych z użyciem barwnej emalii czy prac w filigranie, grawerowanych, zdobionych niello i wielu innych.

Już dziś zapraszamy na wernisaż wystawy, na którym – poza opowieściami Wojciecha Kuby o swoim zbiorze – będą też herbaciane anegdoty 🙆‍♂️😍.

Sponsorami naszego wydarzenia są dwie znakomite kazimierskie firmy: Herbaciarnia u Dziwisza i Piekarnia Sarzyński, stąd na wernisażu nie zabraknie pysznej herbaty i świeżych pachnących wypieków.

Mecenasem MNKD jest KGHM Polska Miedź S.A. 

Serdecznie zapraszamy!

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!