Click to listen highlighted text!

Wernisaż wystawy "Obraz i Słowo" - fotografie Tomka Sikory i teksty autorskie 58. osób ze świata kultury (projekt: Tomek Sikora, Artur Wolski) oraz spotkanie z autorami tekstów | 6 lipca 2024 r., godz. 16:00

  • Home
  • Wernisaż wystawy “Obraz i Słowo” – fotografie Tomka Sikory i teksty autorskie 58. osób ze świata kultury (projekt: Tomek Sikora, Artur Wolski) oraz spotkanie z autorami tekstów | 6 lipca 2024 r., godz. 16:00
01 lip

Wernisaż wystawy „Obraz i Słowo”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy “Obraz i Słowo” – fotografie Tomka Sikory i teksty autorskie 58. osób ze świata kultury (projekt: Tomek Sikora, Artur Wolski).

Podczas wernisażu odbędzie się spotkanie z autorkami i autorami tekstów inspirowanych zdjęciami Tomka Sikory:
Sylwią Chutnik, Ałbeną Grabowską, Cezarym Harasimowiczem, Mają Jaszewską, Katarzyną Miller, Januszem Rudnickim, Bożeną Stachurą, Małgorzatą Szejnert, Janem Wołkiem, Danielem Wyszogrodzkim.

⏰ 16:00
📍 Kamienica Celejowska
ul. Senatorska 11/13
🎫 Wstęp wolny

O wystawie

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ma zaszczyt dołączyć na trzy miesiące do projektu, stworzonego przed Tomka Sikorę oraz Artura Wolskiego. Autorzy napisali w albumie, który towarzyszy projektowi: „Spotkali się bez celu, a i tak cel ich dopadł. / Brak słów, brak obrazów, a jednak determinacji starczyło, aby wywołać „artystyczną awanturkę”. / Do licha, przecież raz na 75 lat czy raz na 50 lat można zainspirować ludzi pióra obrazem” / I w porządku!”.

„Obraz” to 60 zdjęć Tomka Sikory, o którym nie trzeba przecież pisać, że to znakomity fotograf. Artur Wolski, znakomity animator kultury, zaprosił 58 osobowości ze świata, który zna najlepiej, czyli ze świata kultury. Każda z Twórców został poproszony o napisanie tekstu do wybranego przez siebie zdjęcia Tomka Sikory. Powstały teksty szczególne, często niezwykle osobiste. „Słowo”. Mają różnorodną formę – epika, liryka i dramat. Łączy je szczerość. Wszystkie zostały napisane odręcznie. To cenne, ponieważ gest Twórcy znaczy wiele, nie tylko jest śladem konkretnego człowieka, ale jest wyrazem szczególnego autentyzmu.

Zdjęcia Tomka Sikory prezentowane na wystawie powstały w latach 2004 – 2022, w Warszawie, Paryżu, Aix-en-Provence, Stambule, Kazimierzu Dolnym, Świnoujściu, Nowym Jorku, Tarnowie, Sofii, Drohobyczu, San Paulo, Atenach, Nashville, Maroko. Artysta – wędrowiec, który kadruje świat, żeby zatrzymać czas, konkretną sytuację. Może być intrygująca, ciekawa, absurdalna… Sikora w spisanej rozmowie z Dorotą Wodecką („Kapitalnie”) mówi o zdjęciach reportażowych: „jest to lekkość przewidywania sytuacji, która zaraz wydarzy się i zniknie, więc trzeba ją natychmiast uchwycić”. Ważne są emocje i dzielenie się emocjami z innymi ludźmi. Po to jest dla Tomka Sikory fotografia. „Porozumieniem się z innymi ludźmi”. Taki dialog ma miejsce na wystawie – dialog fotografa z twórcą słowa. Dialog obrazu i słowa. Kuratorka, Dorota Seweryn-Puchalska, chce dołączyć do tego dialogu. Stworzyć opowieść, która może Twórców zaskoczyć, zadziwić, a nawet podirytować. Na tym polega rozmowa. Każdy opowiada życie poprzez swoje emocje.  

Dorota Seweryn-Puchalska

 

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!