Click to listen highlighted text!

Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba.

  • Home
  • Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba.
03 sty

Uwaga! 🚨
Wystawa dostępna dla zwiedzających już od 8 stycznia 👇

𝐖𝐞𝐫𝐧𝐢𝐬𝐚ż 𝐰𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐲
📅 27 stycznia 2024 r.
⏰ godz. 14:00
📍 Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej
ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny

🆕 Wystawa – 𝐌𝐢𝐞𝐜𝐳𝐲𝐬ł𝐚𝐰 𝐖𝐞𝐥𝐭𝐞𝐫. 𝐖 𝐩𝐨𝐠𝐨𝐧𝐢 𝐳𝐚 𝐩𝐢ę𝐤𝐧𝐞𝐦. 𝐑𝐳𝐞ź𝐛𝐚 – prezentuje ponad czterdzieści prac artysty.
ℹ Mieczysław Welter – wybitny polski rzeźbiarz – urodził się w Śremie w 1928 roku. Średnią szkołę plastyczną ukończył w Poznaniu, gdzie studiował również w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Rzeźby. Dalsze studia i dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1956 roku brał udział w wystawach ogólnopolskich oraz poza granicami kraju. Odbył liczne staże oraz podróże artystyczne po Europie, był także w Meksyku, Korei, Mongolii oraz w Chinach. Od 1960 roku organizował wystawy indywidualne: w Warszawie (Zachęta), Szczecinie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Moskwie i Tbilisi.

❕ W ciągu ostatniej dekady o dorobek artysty ponownie zaczęły upominać się muzea. Wystawa „Mieczysław Welter. Rzeźba” składać się będzie z ponad czterdziestu prac portretowych wykonanych w brązie i terrakocie, kameralnych figur oraz projektów pomników. Na ekspozycji znajdą się portrety znanych postaci z kręgu filmu, literatury oraz sztuk pięknych, m.in. Jerzego Waldorffa, Jana Papugi, Zdzisława Mrożewskiego, Ireny Molin Sowy, Karola Tchorka, którzy pozowali artyście w wielu sesjach.

Popiersia i głowy przyciągają perfekcją w sposobie oddania charakteru i podobieństwa przedstawionej osoby, uzewnętrzniają stosunek artysty do modela, są portretami psychologicznymi. Bogata faktura i ciepło terrakoty, ulubionego przez Mieczysława Weltera materiału, jej niuanse i temperatura tworzą wrażenie substytutu ludzkiego ciała. Jej użycie wiąże się też ze świadomym nawiązaniem do tradycji kultury śródziemnomorskiej. Artysta czerpie z kultury antyku wybierając brąz patynowany i delikatną terrakotę, która potrafi przetrwać parę tysięcy lat. Monumentalne pomniki Weltera podziwiać można w wielu miejscach historycznych w Polsce i za granicą – pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Jana Kochanowskiego w Muzeum w Czarnolesie, Zygmunta Krasińskiego w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Pomnik Holokaustu w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, w Policach, Pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach, Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca. W licznych pracach artysty ogromna pracowitość spotkała się z talentem. W dobie przytłaczającej świat brzydoty, związanej z masową produkcją, pośpiechem oraz bylejakością materiałów, wystawa wprowadza widza w inny wymiar, zaskakując bijącą z niej kulturą, spokojem, melancholią, a przede wszystkim pięknem.

W 2️⃣0️⃣0️⃣8️⃣ r. Mieczysław Welter odznaczony został złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt twórczości. Rzeźby i pomniki Mieczysława Weltera stanowią realizacje, bez których dorobek polskiej sztuki rzeźbiarskiej byłby nie tylko uboższy, lecz przede wszystkim trudny do wyobrażenia.

🔔 Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od stycznia do lipca 2024 r.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!