Click to listen highlighted text!

"SZLAK KORPUSU GEN. JANA KANTEGO SIERAWSKIEGO. Bitwa pod Kazimierzem Dolnym 1831"

  • Home
  • “SZLAK KORPUSU GEN. JANA KANTEGO SIERAWSKIEGO. Bitwa pod Kazimierzem Dolnym 1831”
Szlak korpusu
05 lis

Dział Historii i Kultury Regionu

WYSTAWA CZASOWA

SZLAK KORPUSU GEN. JANA KANTEGO SIERAWSKIEGO. BITWA POD KAZIMIERZEM DOLNYM 1831

 

Dział Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zaprasza na wystawę czasową „Szlak korpusu gen. Jana Kantego Sierawskiego. Bitwa pod Kazimierzem Dolnym 1831” poświęconą bohaterom bitwy pod Kazimierzem Dolnym, która rozegrała się 18 kwietnia 1831 roku.

Wystawa prezentowana jest w siedzibie Działu Historii i Kultury Regionu przy ul. Podzamcze 20 we dworze z Gościeradowa.

Na wystawie prezentowane są eksponaty ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Muzeum Zamojskich w Zamościu oraz ze zbiorów prywatnych Marcina Zdrojewskiego i innych kolekcjonerskich.

Na wystawie prezentujemy ryciny, uzbrojenie i umundurowanie z elementami wyposażenia, meble, numizmaty i inne eksponaty nawiązujące do historycznych wydarzeń, osób i formacji wojskowych walczących pod Kazimierzem Dolnym.

Specjalnie na wystawę wykonana została rekonstrukcja munduru oficerskiego strzelca sandomierskiego wraz z czapką rogatywką. Istotnym elementem wystawy jest 21 plansz przygotowanych i przeznaczonych docelowo na ścieżkę dydaktyczną na trasę oznakowanego przez PTTK pieszego szlaku historycznego powstańców listopadowych korpusu gen. Jana Sierawskiego.

Plansze przybliżają przebieg działań zbrojnych korpusu, formacje wojskowe i sylwetki uczestników i bohaterów walk oraz prezentują mapę i plan Kazimierza Dolnego z przebiegiem szlaku.

Wystawa jak też wyznakowanie pieszego szlaku zostało zrealizowane w ramach projektu „Upamiętnienie 190. rocznicy bitwy pod Kazimierzem Dolnym” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski z programu „Patriotyzm Jutra 2021”.

Wystawa czynna od czwartku do poniedziałku w godz. 9.00 – 16.00.

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie w dniach 20 i 27 listopada o godz. 13.30.

Dział Historii i Kultury Regionu

ul. Podzamcze 20

24-120 Kazimierz Dolny

tel. 81 881 00 50

 

Marcin Wawerski

Kierownik Działu Historii i Kultury Regionu

Od dnia 1 grudnia br. ceny biletów wstępu na wstawę “Szlak korpusu gen. Jana Kantego Sierawskiego. Bitwa pod Kazimierzem Dolnym 1831″ we Dworze z Gościeradowa – Dział Historii i Kultury Regionu, wynoszą:

  • bilet normalny — 8 zł/os

  • bilet ulgowy — 6 zł/os

  • bilet rodzinny —20 zł

 

 

 

“Dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu “Patriotyzm Jutra”

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!