Click to listen highlighted text!

W kręgu twórczości Mary Litauer-Schneider

  • Home
  • W kręgu twórczości Mary Litauer-Schneider
01 lip

We wnętrzach willi Pod Wiewiórką prezentujemy prace trzech pokoleń uzdolnionych artystek. Najstarsza z nich – Mary Litauer-Schneider była uczestniczką kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym, studentką prof. Tadeusza Pruszkowskiego i współzałożycielka grupy KOLOR, będącej żeńskim odpowiednikiem Bractwa św. Łukasza.

Pretekstem wystawy było zrekonstruowanie biogramu Mary Litauer-Schneider m.in. na podstawie fragmentów prozy i listów Marii Kuncewiczowej. Biografia, w której odtworzeniu niebagatelną rolę odegrała akwarel „Kwiat hibiscusa”, znajdująca się w zbiorach Domu Kuncewiczów znalazła się w wielu publikacjach m.in. tomie „Nowoczesne muzea. Relacje i narracje”  wydanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Została umieszczona także w Internecie – na blogu Domu Kuncewiczów www.narynkuusiascwkazimierzu.pl w zakładce bywalcy. Za pośrednictwem mediów społecznościowych historia Mary Litauer-Schneider wzbogaciła się o kolejne wątki, związane z twórczością wnuczki artystki, znakomitej fotografki –Teresy Gierzyńskiej i jej prawnuczki malarki, artystki wizualnej, Poli Dwurnik.

Na wystawie zaprezentujemy trójgłos artystyczny tej niezwykłej rodziny. Wystawa nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie rodziny Mary Litauer-Schneider i życzliwość Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które wypożyczyło nam cztery obrazy Mary Litauer-Schneider.

Spotkanie z członkiniami rodziny Mary Litauer-Schneider

Na spotkanie i rozmowę z członkiniami rodziny Mary Litauer-Schneider zapraszamy w sobotę 20 lipca o godz. 13.00 do Domu Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny). Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Akwarela “Kwiat hibiscusa”Mary Litauer-Schneider ze zbiorów Domu Kuncewiczów (Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym)
Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!