Click to listen highlighted text!

Wystawa „Antoni Michalak – przyjaciel Domu Kuncewiczów”

  • Home
  • Wystawa „Antoni Michalak – przyjaciel Domu Kuncewiczów”
02 mar

W salonie Domu Kuncewiczów eksponujemy prace Antoniego Michalaka, przedstawiające dawnych właścicieli willi „Pod Wiewiórką”.
To dwie sangwiny: szkic do portretów Marii i Jerzego Kuncewiczów z 1974 roku oraz portret Jerzego Kuncewicza z roku 1962.
Mimo iż obydwie pochodzą z naszej muzealnej kolekcji, to  z uwagi na stan zachowania, są rzadko eksponowane na wystawach.

18 marca 2023 r., o godz. 14:00
Zapraszamy na spotkanie z kustosz muzeum narodowego w Warszawie Anną Krawczyk, która przybliży postać artysty.
Wstęp na spotkanie jest wolny

Sensacją będą portrety Marii i Jerzego Kuncewiczów autorstwa Antoniego Michalaka wypożyczone z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.  Dwa obrazy olejne powstały pod koniec lat 50. XX wieku i znajdowały się niegdyś w kolekcji syna państwa Kuncewiczów – Witolda w Stanach Zjednoczonych. W roku 2012 Ossolineum nabyło je od wdowy po Witoldzie – Dorothy Kuncewicz. W Domu Kuncewiczów będą pokazywane po raz pierwszy.

Prezentacja prac Antoniego Michalaka będzie okazją do zaproszenia Państwa na spotkanie z Anną Krawczyk Muzeum Narodowego w Warszawie, pasjonatką i znawczynią twórczości tego malarza. Na spotkanie o związkach Antoniego Michalaka z mieszkańcami willi Pod Wiewiórką zapraszamy 18 marca o godz. 14.00. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Nota biograficzna:

Antoni Michalak (1902-1975) to artysta-malarz, rysownik, autor witraży i polichromii związany z kolonia artystyczną w Kazimierzu Dolnym. Był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w klasach: Miłosza KotarbińskiegoKonrada Krzyżanowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego; uczestnikiem plenerów w Kazimierzu Dolnym. Był współzałożycielem Bractwa Św. Łukasza, aktywnym uczestnikiem działań artystów, podejmowanych w Miasteczku. Od 1939 roku zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Był przyjacielem wielu artystów: malarzy, pisarzy i poetów. W jego pracowni wielokrotnie gościli nie tylko Kuncewiczowie, ale też m.in. Tadeusz Hollender i Jarosław Iwaszkiewicz. Antoni Michalak był nie tylko uznanym artystą, ale także pedagogiem. Przed wojną uczył m.in. we Lwowie, a w latach 19481969 był profesorem rysunku, malarstwa i technik plastycznych KUL.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!