Click to listen highlighted text!

Wystawa "Irena Lorentowicz - Mena z Kazimierza"

  • Home
  • Wystawa “Irena Lorentowicz – Mena z Kazimierza”
01 wrz

🖼❗👉 W𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰a „𝐈𝐫𝐞𝐧𝐚 𝐋𝐨𝐫𝐞𝐧𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳 – 𝐌𝐞𝐧𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐳𝐢𝐦𝐢𝐞𝐫𝐳𝐚”, która przybliży postać Ireny Lorentowicz, wystawa prezentuje jej dorobek scenograficzny.
⏳ Wystawa będzie czynna we wnętrzach Domu Kuncewiczów przez dwa miesiące (wrzesień, październik).
🧐🧐 Wszystkie eksponowane prace pochodzą ze zbiorów prywatnych, a wypożyczyli je uczniowie „Meny z Kazimierza”. Na ekspozycji znajdą się również portrety Ireny Lorentowicz – autorstwa jej uczennic, ale także – mistrza i profesora – prof. Tadeusza Pruszkowskiego.

ℹℹℹ👇
Lorentowicz była nie tylko czynną uczestniczką plenerów malarskich w Kazimierzu Dolnym i nieodłączną towarzyszką wakacji wypraw wakacyjnych Marii Kuncewiczowej. Uzdolniona scenografka teatralna debiutowała już w 1930 roku. Sławę przyniosła jej wygrana w konkursie na oprawę realizacji scenicznej Harnasiów Szymanowskiego w Operze Paryskiej w 1936 roku. Widowisko odniosło wielki sukces, a artystka otrzymała pięcioletnie stypendium rządu francuskiego. Projektowała potem dla Opéra Comique, Casino de Paris oraz baletów Serge’a Lifara.

Kiedy wybuchła II wojna światowa i los rzucił Kuncewiczów do Francji, paryski adres Ireny Lorentowicz był pierwszym, pod który trafili. Tu Kuncewiczowej przypadło trudne zadanie poinformowania swej przyjaciółki o śmierci jej ukochanego ojca Jana Lorentowicza. Irena wyjechała z Francji w 1941 roku. Po wielu perturbacjach udało się jej dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Odnosiła sukcesy, współpracując zarówno ze środowiskiem polonijnym, jak i amerykańskimi teatrami oraz operą. Do Polski wróciła na stałe w 1960 roku. W kraju nie brakowało propozycji zawodowych. Z prośbą o przygotowanie scenografii i projektów kostiumów zgłaszały się do Lorentowicz polskie teatry dramatyczne. Scenografka dostała także etat w Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie. Uczyła historii ubioru i techniki teatru. Jej uczniami byli między innymi reżyserzy Janusz Skalski, Maciej Wojtyszko i Krzysztof Kieślowski. Więź profesorki i jej uczniów musiała przekraczać ówczesne kanony, skoro to właśnie w domu Ireny Lorentowicz w styczniu 1967 roku odbyło się wesele Marii i Krzysztofa Kieślowskich. Byli uczniowie i mieszkańcy Kazimierza Dolnego wspominają ją, jako elegancką damę w wielkich kapeluszach, z oryginalną biżuterią. Pachniała wielkim światem – za sprawą zagranicznych perfum i licznych opowieści o przygodach we Francji i USA. Damie towarzyszył zawsze tłustawy jamnik i zdjęcie tajemniczego marynarza, dla którego podobno zrezygnowała z kariery w Stanach Zjednoczonych.

Hołd ukochanej profesorce, która pokazała swoim uczniom, że w szarej rzeczywistości lat sześćdziesiątych XX wieku wszystko jest możliwe, złożył Kieślowski, zapraszając ją do udziału w filmie Personel. Zagrała tam, oczywiście, samą siebie.

W kolejnych tygodniach września, w ramach projektu „Terytoria obrazu i słów” przewidziano także:

𝟔 𝐢 𝟕 𝐰𝐫𝐳𝐞ś𝐧𝐢𝐚 | Warsztaty teatralne dla młodzieży z Białorusi, Polski i Ukrainy, uczącej się w kazimierskim Zespole Szkół im. Jana Koszczyc-Witkiewicza.
𝟏𝟐-𝟏𝟕 𝐰𝐫𝐳𝐞ś𝐧𝐢𝐚 𝐢 𝟏 𝐩𝐚ź𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚 | Przygotowanie i prezentacja dwóch spektakli teatralnych, do których scenariusze przygotują uczniowie z Kazimierza.
𝐩𝐨 𝟏𝟖 𝐰𝐫𝐳𝐞ś𝐧𝐢𝐚  | Premiera wystawy wirtualnej prac Ireny Lorentowicz ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Biogram artystki:
Irena Lorentowicz (1908–1985) była córką Jana Lorentowicza, dyrektora teatrów, krytyka i publicysty oraz graficzki i introligatorki Ewy z Rościszewskich Lorentowicz. W latach 1925–1931 studiowała w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Pod wodzą ukochanego profesora, Tadeusza Pruszkowskiego, uczestniczyła w plenerach w Kazimierzu Dolnym. Na jednym z nich Lorentowiczównę wypatrzyła Maria Kuncewiczowa. „Pod krzyżem, zamiast widoku na Wisłę, czeka nas widok ludzi, dziewczyna w wielkim kapeluszu słomianym, w sukni białej w różową kratkę, zamyślona, zapatrzona w kazimierzowskie dziwy, olśniona, roztargniona, z jasnymi lokami wkoło twarzy jak migdał, z maleńkimi ustami, które jak pyszczek rybi łapczywie chwytają słońce – dziewczyna z barankiem – a może to był piesek? – dziewczyna z książki o przygodzie, dziewczyna obraz”. Przyjaźń zaowocowała zakupem przez Kuncewiczów pierwszej działki. Miejsce wskazała Marii właśnie Irena – sportretowana w Dwóch księżycach, jako Mena. „Wdrapałyśmy się po darniowych schodach na wzgórze, gdzie oczekiwałam cmentarza, tak żałobnie szumiały stamtąd brzozy – wspominała tę wyprawę Kuncewiczowa. Na ostatnim stopniu dymił ceber z obierzynami, pośród brzóz wylegiwała się maciora, zapach jabłek i gnoju wskazywał na domostwo. Przyjaciółka stanęła; odetchnąwszy głęboko rzekła: – Tu powinnaś zamieszkać”. Kiedy Kuncewiczowie stali się posiadaczami sadu, maliniaka i chałupy, na jej piecu Irena wymalowała koguta. Później wielokrotnie pomagała w meblowaniu kazimierskich włości ukochanej Marynki i nadawaniu jej domowi formy artystycznej.

PROJEKT DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W RAMACH PROGRAMU NARODOWEGO CENTRUM KULTURY “KULTURA – INTERWENCJE. EDYCJA 2022”. A OPERATOREM DZIALANIA JEST CENTRUM SPOTKAŃ KULTUR W LUBLINIE. 

W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty i spotkania pobudzające do aktywnego udziału w kulturze poprzez działania teatralne. Postacią łączącą wszystkie aktywności będzie Irena Lorentowicz, malarka, scenografka i nauczycielka; przyjaciółka Marii i Jerzego Kuncewiczów.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!