Click to listen highlighted text!

Z szafy pana Jarosława

  • Home
  • Z szafy pana Jarosława
01 lip

Do końca sierpnia garderobę Marii Kuncewiczowej zaanektował Jarosław Iwaszkiewicz. Dzięki uprzejmości Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, prezentujemy drobną część ubiorów tego znakomitego pisarza, znanych z legendarnych zdjęć tego autora. Są to m.in. marynarka, frak i cylinder oraz zimowa pelisa. Nie zabrakło ulubionej walizki i letniej panamy. Ekspozycję dopełniają zdjęcia, książki oraz fragmenty tekstów Iwaszkiewicza, związane z Kazimierzem Dolnym.  Warto wspomnieć, że pisarz wielokrotnie odwiedzał Miasteczko, goszcząc u swego przyjaciela, malarza Antoniego Michalaka. Znał także drogę do willi Pod Wiewiórką, o odwiedzinach w której wspominał w „Dziennikach”.

Choć ukochanym nadwiślańskim miastem był dla Iwaszkiewicza Sandomierz, to Kazimierz Dolny doczekał się także pięknego literackiego portretu: nigdzie bardziej nie czuje się Polski co tu – między Puławami a Sandomierzem. Zastanawiam się nad tym, na czym właściwie polega ten polski styl? Styl budowli, styl życia… Ta Wisła opuszczona, rozlewna, spłaszczona i spłycona, tworząca mielizny, zatoki i zatoczki, dlaczego jest tak bardzo polska – z tymi dzikimi kaczkami, z czajkami, rybitwami, szara, szara, zielonawa? Dlaczego rynek w Kazimierzu niepowtarzalny, może być tylko u nas? (…) Z tarasu willi Michalaka widać daleko, daleko Wisłę. Statek płynący z dołu rzeki można śledzić co najmniej na godzinę przed przybyciem do Kazimierza. Wynurza się on wtedy pióropuszem zza kredowych skał. Słońce towarzyszy nam stale. W ogródku starannie pielęgnowanym zakwitły białe ziemowity. Czytam książkę o Bachu. Czy możliwe, że to wszystko, co się dzieje w tej chwili poza Kazimierzem, dzieje się naprawdę?

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!