Click to listen highlighted text!

Gwiazdosz / Z kazimierskiego zielnika

06 mar

Zbliżający się weekend zachęca jesienną aurą do odwiedzenia lasu w poszukiwaniu rzadkich okazów grzybów. Jak się okazało, tego roku, gwiazdy świecą nie tylko na kazimierskim niebie, ale także można je wypatrzeć wśród opadłych liści… Gwiazdosz potrójny (Geastrum triplex), bo o nim mowa, jest grzybem o bardzo osobliwym wyglądzie. Na uwagę zasługuje szczególnie młodociana postać tego gatunku. W pierwszej fazie jest to twór przypominający jajo o lekko poszerzonej podstawie i średnicy dochodzącej nawet do 5 cm! Takie “jajo” po jakimś czasie ciemnieje i pęka do połowy wysokości na kilka ramion, tworzących coś w rodzaju gwiazdy z resztą „jaja” w środku. Kiedy to się dzieje, grzyb może mieć nawet kilkanaście cm średnicy i wygląda naprawdę intrygująco. Na dodatek, w odróżnieniu od innych gatunków, gwiazdosz potrójny wykształca poza obowiązkową gwiazdą, coś co przypomina kołnierz czy falbankę.

Spotkania z gwiazdoszem dawały pożywkę dla wyobraźni. Wiele opowieści ludowych o tzw. „jajach węża” napotykanych w lesie, dotyczy właśnie tego grzyba (czasem także młodego sromotnika). Ciekawe jest, że gatunek ten jest uznawany za zagrożony między innymi na Litwie i w Finlandii, natomiast w Polsce całkiem niedawno, bo w 2014 r. został wycofany z Czerwonej listy roślin i grzybów, gdzie miał status gatunku wymierającego.

Aleksandra Solis   

Więcej ciekawostek przyrodniczych znajdziecie w naszym  terenowym przewodniku po Kazimierskim Parku Krajobrazowym, który dostępny jest w sklepiku Oddziału Przyrodniczego (ul. Puławska 54) oraz w sklepie muzealnym w Gmachu Głównym (Rynek 19). 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!