Click to listen highlighted text!

Nowa wystawa w Kamienicy Celejowskiej: „Józef Panfil. Peregrynacje po peryferiach świata”

  • Home
  • Aktualności - News
  • Nowa wystawa w Kamienicy Celejowskiej: „Józef Panfil. Peregrynacje po peryferiach świata”
26 maj

Józef Panfil. Peregrynacje po peryferiach świata

Wernisaż oraz promocja katalogu – 28 czerwca 2025 r. 
Wystawa czynna do 6 sierpnia 2025 r. 
Miejsce: Kamienica Celejowska, ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny 

Kazimierz Dolny – prowincja jako przestrzeń znaczeń

Wystawa prac Józefa Panfila w Kazimierzu Dolnym odnosi się do miejsca, ale nie tylko do jego tradycji artystycznej. Kazimierz Dolny ma też swoje drugie oblicze. Jest miastem prowincji i tak był odczytywany przez artystów od XIX wieku. Posiada swoją architekturę, mieszkańców, ale też egzystencję i filozofię. Trudno oddzielić te dwie wartości.

Józef Panfil po raz pierwszy przyjechał do Kazimierza Dolnego z pełną świadomością jego artystycznego znaczenia. Świadomością, że jest to ważny punkt na mapie Polski, przestrzeń naznaczona sztuką. Pierwsze młodzieńcze prace artysty pochodzą z lat 70. XX wieku i jest to seria akwarel przedstawiających Miasteczko. Skupił się wówczas na obiektach, które są jego architektonicznymi znakami.

Przez kolejne lata artysta powraca do Kazimierza Dolnego. Jest to rodzaj pielgrzymowania. W pracach widać skupienie artysty na fragmentach rzeczywistości. Poszukuje w przestrzeni Kazimierza Dolnego miejsc mniej oczywistych, zakamarków. Obrazy te ujawniają filozofię artystyczną Józefa Panfila. Cała bowiem jego twórczość to uważna obserwacja świata. Artysta czujnym okiem przygląda się rzeczywistości, jego strukturze, ale nie powierzchowności. Jest świadomy przezroczystości tkanki świata. Przezroczystości, która zakłada wejście w głąb, uchwycenie ulotności i nabudowanych znaczeń.

Artysta i miejsce – koegzystencja przestrzeni i człowieka

Józef Panfil świadomie określił swoje miejsce, przestrzeń twórczości i bycia. Jak pisała Hanna Buczyńska-Garewicz:
„Żyjemy w miejscach i poprzez miejsca, tak zresztą, jak i miejsca są dzięki nam. Ta koegzystencja miejsca i człowieka jest zbudowana z wielu różnorodnych przeżyć, ma ona także swą wewnętrzną osobną budowę, związaną z bogactwem świata ukonstytuowanego.”

Artysta wędruje, przystając tam, gdzie poprzez wewnętrzne przeżycie doświadcza danej przestrzeni. Doświadczanie tych miejsc jest różne. Przekłada je na język plastyczny. Subiektywne ich przeżywanie nie wyklucza możliwości obiektywnego odczytania znaczeń. I na takim odczytaniu twórczości Józefa Panfila zbudowana jest wystawa.

Trzy części wystawy – trzy opowieści o prowincji

Wystawa składa się z trzech części. Każda opowiada odrębną historię. Łączą się one jednak poprzez znaczenie prowincji, określane jako peryferium świata, tego, który nie jest jedynie fizycznie naniesionym na mapę miejscem. Ale takim, którego człowiek w symbolicznej wędrówce poszukuje i chce się z nim utożsamić.

Sala I – prowincja: rytm natury i codzienności

Pierwsza sala wystawy prezentuje świat prowincji z jej zwyczajem, pejzażem, zagrodą. To świat, który kieruje się prawami natury, gdzie rytm wyznaczany jest przez pory dnia i pory roku.

Sala II – dom jako archetyp bezpieczeństwa

Druga sala kieruje nas do sfery najbardziej bezpiecznej w przestrzeni nie tylko prowincji, ale egzystencji każdego człowieka. Wskazuje na dom, w którym są drzwi i okna. Wybrzmiewa tu archetyp przeżycia domu jako miejsca bezpiecznego.

Moment zadomowienia wskazuje nie tylko na fizyczne zamieszkanie, ale poszukiwanie miejsca mojego w znaczeniu metaforycznym. Dom jako przestrzeń wewnętrzna daje bezpieczeństwo, oddziela od żywiołów. Tym samym jest mur wydzielający jakieś terytorium. W domu jest okno, które otwiera nas na świat zewnętrzny, ale patrzymy na ten świat z perspektywy strefy bezpiecznej.

Wychodzenie na zewnątrz, otwarcie na przestrzeń nieskończoną umożliwiają nam drzwi, które, jak pisał Georg Simmel, „są niejako przegubem między przestrzenią człowieka a wszystkim, co znajduje się na zewnątrz. […] Ściana jest niema, a drzwi przemawiają”. Człowiek jest wolny w wyborze wyjścia, wkroczenia w świat, gdzie czuje niepokój i niepewność. Ale drzwi dają też możliwość powrotu z zewnątrz do sfery komfortu.

Symbolika drzwi ma swoją wielowymiarowość. Józef Panfil „zatrzymuje się” nie tylko przed domem, także przed furtą klasztorną czy przed otworem w murze zamkowym. Wszystkie te przejścia mają wspólną cechę: posiadają ślad czasu. Zmurszały mur nosi jakąś historię. Artysta skupia swoją uwagę na fragmencie, który przemawia siłą wyrazu. Wydobywa szczegół znakomicie oddając jego charakter. Wrażliwość na kolor i światło pozwala wydobyć głębię znaczeń.

Sala III – wpisanie artysty w Kazimierz Dolny

Trzecia przestrzeń wystawy włączona jest w ekspozycję stałą. To zabieg świadomego wpisania Józefa Panfila w życie artystyczne Kazimierza Dolnego. Prace te zestawione są z tymi, które pochodzą z południa Europy, z analogicznych małych centrów artystycznych ulokowanych na peryferiach świata.

Józef Panfil – biogram artysty

Józef Panfil (ur. 1958, Tomaszów Mazowiecki). Mieszka i tworzy w Smardzewicach. W latach 1978–1984 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). Prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych, m.in. w:

  • BWA w Sieradzu

  • BWA w Piotrkowie Trybunalskim

  • Galerii Sztuki Współczesnej w Zamościu

  • Płockiej Galerii Sztuki w Płocku

  • Państwowej Galerii Sztuki w Toruniu

  • Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku

  • Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie

  • Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie

  • Galerii Heer w Oslo

  • Galerii Wirydarz w Lublinie

  • Galerii Miasta Łodzi

  • Ateneo de Madrid w Madrycie

  • Muzeum Sztuki w Łodzi

Brał także udział w ważnych wystawach zbiorowych:

  • „Osobni. Wystawa prac mistrzów i przyjaciół Jerzego Dudy-Gracza” – Muzeum Śląskie w Katowicach (2000)

  • „Signum Temporis” – wystawa profesorów Europejskiej Akademii Sztuk (2000–2001)

  • „Między nowoczesnością a rzeczywistością i pamięcią. Sztuka polska po roku 1945” – Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu (2008)

  • „Znaki czasu” – Zamek Królewski w Warszawie (2018)

  • „Znaki apokalipsy” – Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Stała wystawa prac Józefa Panfila znajduje się w Galerii Arkady w Tomaszowie Mazowieckim.

Artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Przejdź do treści Click to listen highlighted text!