Click to listen highlighted text!

Otwarcie wystawy prac Zenona Kononowicza z kolekcji dra Dariusza Bielca za nami! | fotorelacja

  • Home
  • Aktualności _news
  • Otwarcie wystawy prac Zenona Kononowicza z kolekcji dra Dariusza Bielca za nami! | fotorelacja
21 paź
Otwarcie wystawy prac Zenona Kononowicza z kolekcji dra Dariusza Bielca za nami!
Serdecznie dziękujemy za obecność podczas wernisażu i wspaniałą atmosferę.
Twórczości Zenona Kononowicza została poświęcona jedna z sal Kamienicy Celejowskiej, przekazane obrazy będą uzupełnieniem ekspozycji stałej.
Zapraszamy do oglądania wystawy codziennie (z wyjątkiem wtorków) od 9:00 do 16:00.
 
ℹ Miejsca zwane koloniami artystycznymi określane są poprzez nazwiska artystów. Dla Kazimierza Dolnego jednym z takich twórców był Zenon Kononowicz (1903-1971). Spójna i przemyślana kolekcja Dariusza Bielca obejmuje prace z okresu powojennego. Jest to zbiór 40 obrazów olejnych oraz 21 prac na papierze (rysunki i grafiki). Wśród obrazów znajdują się portrety, pejzaże, akty, kwiaty. I choć Zenon Kononowicz kojarzony jest głównie z koloryzmem, ale prezentowane prace nie są budowane poprzez racjonalnie konstruowane kompozycje i relacje barwne czy „gry barwne”, jak chciał Jan Cybis. Kononowicz w emocjonalnym stosunku do malarstwa sięga po ekspresyjny gest. Już przecież na początku swojej drogi twórczej napisał, że „malowanie zaś nie jest lizaniem cukru przez szybę, jest to tylko głębokie, wewnętrzne przeżycie tego, co widzi się, a więc impresji własnej i impresji odbieranej z natury”.
Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!