Click to listen highlighted text!

Remont konserwatorski i modernizacja Oddziału Przyrodniczego MNKD dobiegły końca

26 sie

Oddział Przyrodniczy MNKD to już ostatni obiekt, który czekał na zakończenie remontu, w związku z tym w dniu dzisiejszym odbyła się konferencja prasowa podsumowująca zakończenie projektu. Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym rozpoczęły się w 2018 roku. Finansowanie projektu to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz środki własne Muzeum.

W ramach inwestycji przeprowadzono prace konserwatorskie, restauratorskie i zabezpieczające przed degradacją oraz roboty budowlane przystosowujące budynek do współczesnych standardów muzealnych. Jednocześnie zmodernizowano i powiększono powierzchnie ekspozycyjne, uzyskując poprawę komfortu zwiedzania i pracy. Modernizacja przestrzeni ekspozycyjnych pozwoliła na przygotowanie wystaw: „W przełomowej dolinie środkowej Wisły”, „W Krainie Wąwozów”, oraz „Tajemnice Wymarłego Świata”. Pierwsza z wystaw składa się z 12-metrowej gabloty, gdzie prezentowane są zwierzęta, które żyją w wodzie Małopolskiego Przełomu Wisły, na powierzchni, a także w powietrzu. Wystawa „W Krainie Wąwozów” prezentuje dioramę Wąwozu Korzeniowy Dół. Dodatkową atrakcją jest video mapping przedstawiający proces powstawania wąwozów. Natomiast na piętrze można zobaczyć wystawę paleontologiczną, która składa się ze skamieniałości okresu kredowego pochodzących z okolicznych kamieniołomów. W kolekcji zobaczymy m.in. kręgosłup i ząb mozazaura, czy wielkie amonity o średnicy prawie metra.

            Już od 9 września w wybrane dni tygodnia Oddział Przyrodniczy będzie dostępny dla zwiedzających. W pierwszym tygodniu otwarcia odwiedzający będą mogli zwiedzać spichlerz 9,10 i 11 września. W kolejnych tygodniach oddział będzie czynny w każdy czwartek, piątek, sobotę oraz niedzielę do odwołania.

Całkowity koszt projektu to 26,22 mln zł. Dofinansowanie EFRR to 14,8 mln zł, pozostałe środki, które pozwoliły na dokończenie projektu, pochodziły z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz były to środki własne Muzeum.

W ramach projektu wykonano prace konserwatorskie i budowlane w 5 zabytkowych obiektach o szczególnej wartości historycznej i kulturowej. W zespole tym znalazły się: Dwór z Gościeradowa z 2 połowy XVIII wieku, Dom Wójtowski z Modliborzyc z XIX wieku, Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, Kamienica Celejowska oraz Spichlerz Ulanowskich (wcześniej Przybyłów).

 

 

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!