Click to listen highlighted text!

Spadek z USA dotarł już do Domu Kuncewiczów

29 gru

Niezwykły prezent świąteczny trafił ze Stanów Zjednoczonych do oddziału Dom Kuncewiczów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To ruchomości (dokumenty, zdjęcia, książki i inne pamiątki) z domu wnuka Marii i Jerzego Kuncewiczów – Aleksandra. A co istotniejsze, wraz z pozyskaniem tych cennych pamiątek zostały uregulowane także prawa autorskie do twórczości Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Trwający ponad 4 lata proces pozyskiwania spadku po rodzinie Kuncewiczów został zakończony dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób. Jego podjęcie zapoczątkowała smutna informacja o śmierci wnuka państwa Kuncewiczów, Aleksandra (kwiecień 2018 r.). Tę wiadomość przekazała pracownikom Domu Kuncewiczów MNKD Pani Danuta Sękalska, dziennikarka i tłumaczka, członkini Fundacji Kuncewiczów, zaprzyjaźniona z ojcem Aleksandra, Witoldem Kuncewiczem. To m.in. dzięki jej wysiłkowi, po śmierci Witolda do wrocławskiego Ossolineum trafiła część archiwaliów należących do tej rodziny. Wiadomość o możliwości pozyskania ciekawych eksponatów, wzbogacających zbiory Domu Kuncewiczów zobligowała nas do działania, które zaowocowało podjęciem współpracy z Konsulem Honorowym RP w Wirginii, Panem Robertem Joskowiakiem oraz Panią dr Moniką Kuhnke z Departamentu Prawno-Traktatowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Proces odzyskiwania przez Muzeum spadku był niezwykle trudny nie tylko z powodów formalnych, ale z uwagi na trwającą przez dwa lata pandemię COVID. Zakończył się dopiero w 2021 roku kiedy Sąd Stanu Wirginia przyznał Domowi Kuncewiczów prawo do ruchomości oraz dzieł Marii i Jerzego Kuncewiczów. Otworzyło to drogę do praktycznego przejmowania całości spuścizny i poszukiwania możliwie dogodnego transportu do Polski.

Ogromny wkład w cały proces miała Ambasada RP w Waszyngtonie. Monitorowała przebieg naszych starań, a po ich zakończeniu i przejęciu całej spuścizny spowodowała jej sprawny transport do Polski. Osobie, której należą się szczególne podziękowania jest Pani Magdalena Szpin.

W ubiegłym tygodniu, przed świętami Bożego Narodzenia blisko półtonowy ładunek dotarł do Polski. Obecnie trwa inwentaryzacja pozyskanych zbiorów. Najcenniejsze z nich zostaną wkrótce zaprezentowane we wnętrzach willi Pod Wiewiórką, czyli w domu rodzinnym Marii i Jerzego Kuncewiczów oraz na blogu oddziału Dom Kuncewiczów www.narynkuusiascwkazimierzu.pl. Zachęcamy do obserwowania, poniżej przedstawiamy tylko kilka z cennych pamiątek, które otrzymaliśmy.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!