Spotkania z Historią – Szwedzi nad Wisłą – za nami! (fotorelacja)

13 cze

Spotkania z Historią – Szwedzi nad Wisłą dobiegły końca. Niewątpliwie był to wyjątkowy i pasjonujący weekend. Odwiedzający Zamek oraz skansen mogli przenieść się w czasie i stanąć w środku XVII – wiecznego obozowiska!

Atrakcji było wiele, każdy z pewnością mógł znaleźć coś dla siebie. Jednak punktami kulminacyjnymi zarówno soboty, jak i niedzieli były dwie bitwy stoczone o zamek. Walka toczyła się pomiędzy wojskami szwedzkimi, a polsko-litewskimi. Finalnie! Tu dobra wiadomość – Szwedzi się poddali i opuścili Zamek 😊. To tylko słowa… poniżej będą fotografie, jednak nic nie zastąpi obecności
i oglądania tego widowiska na żywo.

Jeszcze na chwilę powróćmy do piątku, kiedy to odbyło się nieoficjalne, ale jakże widowiskowe rozpoczęcie „Spotkań z Historią na Zamku w Janowcu” około 150 rekonstruktorów w strojach XVII-wiecznych przemaszerowało z pochodniami uliczkami Janowca – z tego dnia również mamy dla Państwa fotorelację.

Poza tym wszystkim, o czym napisaliśmy wyżej, można było obejrzeć pokazy Musztry XVII w., zobaczyć turniej szermierczy, posłuchać na temat charakterystyki strojów z tamtych czasów, odwiedzić stoiska rzemieślnicze czy pospacerować po XVII-wiecznym obozowisku.
Dodatkowo dzieci mogły spędzić ciekawie czas w kąciku zabaw historycznych, gdzie królowały gry również z dawnych epok. Drewniane kręgle, czy boule zaciekawiły nie jednego malucha, ale i starszaka. Co więcej, w kąciku zabaw i gier można było zagrać w Faraona i przegrać w karty coś, bądź wygrać Zamek! Oczywiście graliśmy na zapałki, nie na dobra 😊. Jednak warto pamiętać, że to właśnie w taki sposób w 1783 r. Marcin Lubomirski przegrał Zamek w Janowcu.

Dziękujemy również Stowarzyszeniu Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej za współorganizację tego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim rekonstruktorom za moc atrakcji oraz niesamowity i wyjątkowy weekend.

Tych, którzy byli w tym czasie z nami, zachęcamy do szukania siebie na zdjęciach i dziękujemy za przybycie 😊.
Tych, których nie było – żałujcie – ale zobaczcie, jak było i zapraszamy Was serdecznie za rok!

Do zobaczenia! 😉

1. Piątek 10.06.2022r.

 

2. Sobota -11.06.2022r.

 

Niedziela – 12.06.2022r.

fot. Arkadiusz Tarłowski – dziękujemy za wsparcie MNKD podczas tego wydarzenia oraz wspaniały fotoreportaż.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content