Click to listen highlighted text!

Spotkanie - „Kazimierz Ratoń – poeta śmierci” | Dom Kuncewiczów - 28 stycznia o godz. 13.00 (wstęp wolny)

  • Home
  • Aktualności _news
  • Spotkanie – „Kazimierz Ratoń – poeta śmierci” | Dom Kuncewiczów – 28 stycznia o godz. 13.00 (wstęp wolny)
26 sty

Spotkanie – „Kazimierz Ratoń – poeta śmierci”

W najbliższą niedzielę – 28 stycznia o godz. 13.00 (wstęp wolny) zapraszamy do Domu Kuncewiczów na spotkanie poświęcone życiu i twórczości poetyckiej Kazimierza Ratonia.

Autorem scenariusza spotkania, prezentującego wybrane wiersze i wątki z życiorysu Kazimierza Ratonia jest Jerzy Kurczuk, aktor dramatyczny od 1990 roku związany z lubelskim Teatrem im. Osterwy. Spotkanie jest częścią projektu zrealizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego efektem będzie autorski scenariusz sztuki teatralnej „Ból swój opowiadam”, przygotowany przez Jerzego Kurczuka.

Kazimierz Ratoń (1942-1983) należał do grupy tzw. „poetów przeklętych”, które reprezentowali też Stachura, Wojaczek czy Bursa. Utożsamiali oni twórczość z życiem. Ratoń to outsider i samotnik. Cała jego twórczość jest poetyckim zapisem choroby, poczucia cielesnego rozpadu. Jego wiersze zyskują jednak uniwersalny i symboliczny wymiar, opowiadając o tragizmie każdego człowieka, który staje w obliczu śmierci i własnej destrukcji. Ratoń prowadził też dzienniki i zapiski, będące jego refleksją nie tylko nad własnym tragicznym losem, ale również nad kondycją ludzką i relacjami społecznymi.

Spotkanie z Jerzym Kurczukiem zainauguruje „Salon Literacki” w Domu Kuncewiczów, prowadzony przez znawczynię literatury, bibliofilkę i dziennikarkę, Ewa Hadrian.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!