Click to listen highlighted text!

Spotkanie poświęcone Antoniemu Michalakowi | fotorelacja

19 mar

Spotkanie o Antonim Michalaku w ramach wystawy „Antoni Michalak – przyjaciel Domu Kuncewiczów”

 Prezentacja prac Antoniego Michalaka stała się okazją do zaproszenia Państwa na spotkanie z Anną Krawczyk z Muzeum Narodowego w Warszawie, pasjonatką i znawczynią twórczości tego malarza.

Prace eksponowane są w salonie Domu Kuncewiczów, przedstawiają dawnych właścicieli willi „Pod Wiewiórką”.  To dwie sangwiny: szkic do portretów Marii i Jerzego Kuncewiczów z 1974 roku oraz portret Jerzego Kuncewicza z roku 1962. Mimo iż obydwie pochodzą z naszej muzealnej kolekcji, to 
z uwagi na stan zachowania, są rzadko eksponowane na wystawach.

Sensacją są portrety Marii i Jerzego Kuncewiczów autorstwa Antoniego Michalaka wypożyczone z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.  Dwa obrazy olejne powstały pod koniec lat 50. XX wieku i znajdowały się niegdyś w kolekcji syna państwa Kuncewiczów – Witolda w Stanach Zjednoczonych. W roku 2012 Ossolineum nabyło je od wdowy po Witoldzie – Dorothy Kuncewicz.
W Domu Kuncewiczów są pokazywane po raz pierwszy.

Nota biograficzna:

Antoni Michalak (1902-1975) to artysta-malarz, rysownik, autor witraży i polichromii związany z kolonia artystyczną w Kazimierzu Dolnym. Był studentem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w klasach: Miłosza KotarbińskiegoKonrada Krzyżanowskiego i Tadeusza Pruszkowskiego; uczestnikiem plenerów w Kazimierzu Dolnym. Był współzałożycielem Bractwa Św. Łukasza, aktywnym uczestnikiem działań artystów, podejmowanych w Miasteczku. Od 1939 roku zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Był przyjacielem wielu artystów: malarzy, pisarzy i poetów. W jego pracowni wielokrotnie gościli nie tylko Kuncewiczowie, ale też m.in. Tadeusz Hollender i Jarosław Iwaszkiewicz. 

Antoni Michalak był nie tylko uznanym artystą, ale także pedagogiem. Przed wojną uczył m.in. we Lwowie, a w latach 19481969 był profesorem rysunku, malarstwa i technik plastycznych KUL.

Obrazy będzie można oglądać do 30 czerwca.
Poniżej przedstawiamy fotorelację ze spotkania, natomiast zapisaną transmisję na żywo znajdziecie Państwo na Facebooku: 
Relacja na żywo ze spotkania z p. Anną Krawczyk z Muzeum Narodowego w Warszawie 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!