Click to listen highlighted text!

Warsztaty i lekcje muzealne Działu Historii i Kultury Regionu

07 lip

TEMATY WARSZTATÓW:

1. Warsztaty ceramiczne „W kółko się kręci”

Chcesz spędzić ciekawie czas nauczyć się czegoś nowego, wyjątkowego i zabrać ze sobą pamiątkę ? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” – te zajęcia są dla Ciebie! Chcemy, aby twoje pierwsze zajęcia z ceramiki były wspaniałym doświadczeniem. Podczas naszego warsztatu dowiesz się, w jaki sposób pracować z gliną, aby zrobić własne naczynie! Każdy uczestnik spróbuje swoich sił na kole garncarskim, a w części warsztatowej uczestnicy wykonają własne miski.

2. Warsztaty kaligraficzne „Odręczne pismo piękne i estetyczne”

Sztuka pisania piórem odeszła w zapomnienie, choć nauka pisania kształci, uwrażliwia na piękno i estetykę. Nauka pisania ćwiczy nie tylko rękę i oko, ale rozwija umysł, budzi zamiłowanie do piękna, a w końcu wpływa na wyobraźnię i zmysł estetyczny. W czasie zajęć dowiemy się ciekawostek dotyczących funkcjonowania przedwojennej szkoły w Kazimierzu Dolnym.

3. Warsztaty rzeczne „Statki rzeczne
w miasteczku nad Wisłą”

Rola Kazimierza w spławie wiślanym zwiększyła się znacznie w 2. poł. XVI w. Spławiano wówczas zboże, potaż, saletrę, wosk, wapno, drzewo, skóry, tkaniny, ryby, owoce i wino. Rozwój szkutnictwa w Kazimierzu wiązał się z rozwojem handlu spławnego, o którego randze świadczyły liczne spichlerze na wiślanym nabrzeżu. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się kim był szkutnik, co to jest szkutnictwo, jakie łodzie pływały po rzece Wiśle, czym handlowali kazimierzanie i dlaczego teraz nie popłyniemy do Gdańska ? W części warsztatowej uczestnicy stworzą z gliny łodzie na wzór tzw. pychówek, niegdyś pływających po rzece Wiśle.

4. Warsztaty zdobnicze „Tajemnice starych domów czyli nieznana historia Kazimierza nad Wisłą”

Dawno temu w Kazimierzu przy końcu ulicy Krakowskiej zamieszkał architekt, który projektował i budował sielskie, urokliwe domy wpisane w pejzaż miejsca. W Kazimierzu takich wyjątkowych architektonicznie domów było dużo, niektóre z nich na zawsze zniknęły z przestrzeni Kazimierza. Na warsztatach uczestnicy poznają wygląd, historię starych domów w Kazimierzu i ich mieszkańców, na wzór miejscowych domów zrealizują obrazek dawnego budynku. Prace wykonywane będą metodą fototransferu na plastrze drewna.

5. Warsztaty linorytnicze „Dawno temu w Kazimierzu – kazimierskie legendy znane
i nieznane”

Czy wiecie skąd wziął się zły duch na zamku w Bochotnicy ? Jaki los spotkał kazimierskiego koguta i kim była Estera ? Jeśli nie, to zapraszamy was na warsztaty o legendach Kazimierza. W części warsztatowej uczestnicy odwołają się do legendy, która najbardziej zapadła im w pamięci i wykonają do niej ilustrację techniką linorytu.

6. Warsztaty pirograficzne „Portretowanie z pirografem”

Zapraszamy do wspólnego tworzenia portretu metodą wypalania w drewnie. Warsztaty mają na celu promowanie i rozwój sztuki wypalania w drewnie postaci związanych z Kazimierzem Dolnym. Zajęcia są dla osób początkujących jak i tych, które z pirografią miały już kontakt i chciałyby rozwinąć swoje umiejętności.

7. Warsztaty linorytnicze „Ex Libris w technice linorytu”

Przynieś swoją książkę i wykonaj dla niej exlibris na naszych warsztatach! Warsztaty exlibrisu to szansa na stworzenie unikatowego znaku własnościowego, który używany jest do oznaczania książek. Wykonywany jest w technice linorytu, czyli druku wypukłego. Uczestnicy na zajęciach będą mogli wykonać projekt exlibrisu, jego stempel przy użyciu specjalistycznych narzędzi, a następnie serię odbitek.

8. Warsztaty heraldyczne „Herb mojego miasta – czyli Kazimierz heraldycznie”

Dlaczego powstawały herby? Kto mógł je posiadać? Jak je zaprojektować? Na te i wiele innych pytań dotyczących heraldyki odpowiemy w trakcie warsztatów heraldycznych, na które serdecznie zapraszamy!

9. Warsztaty lepienie z gliny „Stwory, potwory i inne zmory. Warsztaty tworzenia gargulców”

W dawnych czasach budowniczowie zamków, katedr i pałaców zamiast pionowych rynien robili na budynkach odpływy wody deszczowej w postaci rzygaczy nadając im kształty skrzydlatych stworzeń. Przez ich gardła prowadzono drenaż z dachów podczas deszczów i ulew. Rzygacze, gargulce i maszkarony umieszczano zwykle na zewnętrznych łukach i dachach świątyń: ostrzegały przed złem, ale jednocześnie chroniły przed nim, gdyż – jak wierzono – demony muszą uciec, gdy zobaczą własny obraz. Fantastycznymi stworami ozdabiano również renesansowe attyki kamienic kazimierskich. Na naszych warsztatach każdy uczestnik wykona gargulca z gliny.

10. Warsztaty pirograficzne „Co we dworze piszczy, czyli historia Dworu
z Gościeradowa”

Zajęcia o historii drewnianego Dworu z Gościeradowa, który przeniesiono z oddalonego o ponad 60 kilometrów Gościeradowa. Uczestnicy na podstawie Dworu z Gościeradowa poznają historię regionalnego budownictwa drewnianego kształtującego krajobraz Kazimierza nad Wisłą. W części warsztatowej uczestnicy będą mogli wypalić w drewnianym krążku przy użyciu pirografów zarysy frontu Dworu z Gościeradowa lub motyw innego kazimierskiego zabytku.

  • Zajęcia można zarezerwować telefonicznie pod numerem telefonu:
    81 881 00 50, 81 881-55-55 lub pocztą elektroniczną e-mail: edukacja@mnkd.pl. Osoby zamawiające proszone są o podanie tematu zajęć, liczebności grupy, proponowanego terminu, telefonu kontaktowego, a także nazwiska osoby zamawiającej.

  • Zgłoszenie uczestnictwa: na 7 dni przed terminem zajęć.

  • Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli). Przekazywane treści dostosowywane są przez prowadzących do konkretnej grupy odbiorców.

  • Przeprowadzamy także zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami.

  • Zajęcia dostosowane są do obowiązujących podstaw programowych.

  • Zajęcia warsztatowe trwają 90 min. Oprócz zajęć warsztatowych proponujemy przeprowadzenie lekcji muzealnej na wybrany temat. Czas trwania lekcji muzealnej to 45 minut.

  • Cena: warsztaty 170 zł, lekcja muzealna 60 zł. Cena podana za grupę. Grupa nie może być większa niż 25 osób.

  • Wszystkie lekcje muzealne i warsztaty prowadzimy w sali edukacyjnej naszego działu (ul. Podzamcze 20, Kazimierz Dolny) Istnieje również możliwość przeprowadzenia zajęć w Państwa placówce. Chętnie odwiedzamy szkoły, ośrodki wychowawcze i inne miejsca. Wiąże się to ze zwiększeniem opłaty o koszty dojazdu naszych pracowników.

 

 

 

DZIAŁ HISTORII I KULTURY REGIONU

MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE W KAZIMIERZU DOLNYM

ul. Podzamcze 20

24-120 Kazimierz Dolny

tel. 81 881 00 50, 81 881 55 55

edukacja@mnkd.pl

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!