Click to listen highlighted text!

Wernisaż wystawy | Antoni Starowieyski. Horyzont zewnętrzny – horyzont wewnętrzny | fotorelacja

  • Home
  • Aktualności _news
  • Wernisaż wystawy | Antoni Starowieyski. Horyzont zewnętrzny – horyzont wewnętrzny | fotorelacja
08 lip

Wernisaż wystawy

 Antoni Starowieyski. Horyzont zewnętrzny – horyzont wewnętrzny 

za nami!

Wszystkim dziękujemy za obecność. 

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy! 

Codziennie, od 10:00 do 17:00
Kamienica Celejowska,
ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny,
Bilety: normalny – 10 zł/os., ulgowy – 8 zł/os., rodzinny – 20 zł
>> KUP BILET ONLINE <<

Wystawa prac profesora Antoniego Starowieyskiego pokazuje nie tylko konsekwencję twórczą, ale przede wszystkim bezkompromisowość w dążeniu do artystycznej prawdy. Starowieyski nie ulega aktualnej modzie czy zewnętrznej presji. Kieruje się jedynie własnym namysłem nad sztuką. Tytuł wystawy, Antoni Starowieyski. Horyzont zewnętrzny – horyzont wewnętrzny wyznacza jej zakres. Horyzont zewnętrzny odnosi nas do różnie rozumianego pejzażu. Artysta wychodzi od obserwacji świata, trudno jednak zakwalifikować prace do konkretnej sfery spolaryzowanego myślenia: mimetyzm-abstrakcja. Już samo znaczenie horyzontu wskazuje na coś, co widzialne i niewidzialne. Wyznacza to, co postrzegamy mając jednak świadomość istnienia świata, który jest za nim. On istnieje realnie, ale musimy pójść dalej, żeby go odkryć. W przypadku dzieł Antoniego Starowieyskiego musimy podążać dalej myślą i wyobraźnią. To, co namacalne łączy się z tym, co konceptualne. To, co realne z tym, co abstrakcyjne, a przez to uniwersalne. Artysta nie dokonuje alienacji z otaczającego świata. Wskazują na to choćby tytuły prac: Horyzont – półmrok, Nasyp, Codziennie przechodząc czy seria nosząca nazwę po prostu Horyzont.

Na wystawie znajdują się także obrazy prezentujące wnętrza. I choć pozbawione są figuracji mamy wrażenie „obecności” i nie tylko wtedy, gdy widzimy czarny, wiszący płaszcz (Płaszcz, 2011-2012). Ale także w pracy Korytarz, w której znacząco otwarte drzwi wpuszczają smugę światła, czy Przejściu, gdzie perspektywa „znika” w ciemnościach.

Antoni Starowieyski (ur. 1973) – profesor na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1997). W 1999 roku został wyróżniony w Konkursie Malarskim im. Gepperta we Wrocławiu na Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych. Był nominowany do nagrody TVP Kultura „Gwarancje Kultury” w kategorii: sztuki wizualne (2011) oraz do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w Dziedzinie Sztuka za wystawy indywidualne.

Poniżej krótka fotorelacja: 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!