Click to listen highlighted text!

Wernisaż wystawy „Czas wilka, lwa i sowy” w Domu Kuncewiczów

„Czas wilka, lwa i sowy” wystawa w Domu Kuncewiczów
10 sty

„Czas wilka, lwa i sowy” odmierza w Domu Kuncewiczów wystawa Ilony Irminy Iwańskiej. Ekspozycja powstała we współpracy z Kazimierską Konfraternią Sztuki. Wzorem ubiegłego roku, prace artystki zawisną w pokojach willi „Pod Wiewiórką”, korespondując ze zgromadzonymi w nich eksponatami i prowokując tym do rozmów o koegzystencji i oddziaływaniu sztuki.

Ilona Irmina Iwańska gościła już ze swoimi pracami w kazimierskim Domu Kuncewiczów. Wystawa „Metamorfozy” prezentowana latem ubiegłego roku, spotkała się z dobrym przyjęciem odwiedzających. „Czas wilka, lwa i sowy”, który będziemy odmierzać w styczniu i lutym będzie nawiązywać do relatywizmu w postrzeganiu świata, do którego odwoływała się pisarka, Maria Kuncewiczowa w „Dwóch księżycach”. Jak wypadnie to porównanie? Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w sobotę, 14 stycznia 2023 r. o godz. 12:00.

O artystce

Ilona Irmina Iwańska urodziła się w Warszawie. Przez długi czas mieszkała w Otwocku, a obecnie przeniosła się na stałe do sąsiadującego z Kazimierzem Rogowa. Ma tam własną pracownię-galerię. Ilona Irmina Iwańska działa w warszawskim okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszeniu Plastycy Ziemi Otwockiej oraz w Międzynarodowej grupie artystów Broken Forests. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz licznych zbiorowych w kraju i za granicą. Wykonuje nie tylko obrazy olejne, ale również akwarele, rysunki i grafikę.

Recenzje na temat twórczości artystki

W jednej z recenzji na temat twórczości Ilony Irminy Iwańskiej czytamy: „Paleta form, struktur i barw, jaką stosuje w swoich obrazach jest niezwykle bogata. Artystka doskonale potrafi interpretować otaczający nas świat Natury, ukazywać jego różnorodność, odsłaniając coraz to nowe przestrzenie do duchowych fascynacji. Obrazy Iwańskiej posiadają moc. Struktury kosmicznej materii odnajdywane w jej kompozycjach działają na widza bardzo subiektywnie. Wprowadzają go w nieograniczoną czasoprzestrzeń, gdzie wszystko dzieje się, zmienia i tworzy na nowo – tu i teraz”.

Z kolei prof. Krzysztof Jakubowski tak ujął istotę twórczości malarki: „Ilona Irmina Iwańska o swych artystycznych próbach mówi lapidarnie: Opisuję świat łącząc ze sobą różne zjawiska. Pokazuję jedność mgły i kamienia, czerwieni i błękitu… Wnikliwy obserwator dostrzeże tu niekiedy rozpoznawalne elementy przeniesione z rzeczywistego świata przyrody, które pozostają jednak zawsze tylko motywem artystycznej transformacji. Wyłaniające się stąd kompozycje zdumiewają rozmaitością imaginacyjnych skojarzeń a jednocześnie zaskakują urzekającą harmonią. Promieniuje z nich wyczuwalna skłonność artystki do poszukiwania wewnętrznej tajemnicy ziemskiej materii ukrytej pomiędzy tym co widzialne i niewidzialne, tym co realne i symboliczne…”

Wernisaż wystawy

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Czas wilka, lwa i sowy” do Domu Kuncewiczów

🗓 Sobota | 14 stycznia 2023 r.,

⏰ godz. 12:00

📍 Dom Kuncewiczów, ul. Małachowskiego 19, Kazimierz Dolny

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!