Click to listen highlighted text!

Wernisaż wystawy “Ogniem i Mieczem na Janowieckim Zamku. 25-lecie ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza.” Stroje i rekwizyty.

  • Home
  • Aktualności _news
  • Wernisaż wystawy “Ogniem i Mieczem na Janowieckim Zamku. 25-lecie ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza.” Stroje i rekwizyty.
04 kwi

Wernisaż wystawy

Zapraszamy na wernisaż wystawy “Ogniem i Mieczem na Janowieckim Zamku. 25-lecie ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza.” Stroje i rekwizyty.

13 kwietnia 2024 r. | godz. 16:00
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym – Oddział Zamek w Janowcu,
ul. Lubelska 20, Janowiec
Udział w wernisażu jest bezpłatny

Atrakcja wernisażu

Wielką atrakcją wernisażu będzie pojedynek na szable Jurko Bohuna z Michałem Wołodyjowskim w wykonaniu Mikołaja Kołodzieja i Antoniego Olbrychskiego wnuka Daniela Olbrychskiego, który jako aktor spina klamrą ekranizację całej Trylogii grając Azję Tuchajbejowicza w Panu Wołodyjowskim, Andrzeja Kmicica w „Potopie” i Tuchajbeja w „Ogniu i Mieczem”.
 
Prezentowana walka odbędzie się na zamkowym dziedzińcu w strojach z epoki.
Antoni Olbrychski oraz Mikołaj Kołodziej przygotują pokaz wg oryginalnej walki opisanej w Książce Henryka Sienkiewicza.
To wyjątkowa okazja! Nigdy dotąd nie miała miejsca prezentacja takiej walki. Będzie to niezapomniane przeżycie dla wszystkich miłośników historii i kultury.
Każdy może przyjść i obejrzeć walkę!
Nie czekajcie! Zapiszcie tę datę w kalendarzu i przyjdźcie wraz z rodziną i przyjaciółmi, aby doświadczyć tego wyjątkowego spektaklu!
 

O wystawie 

Prezentowana wystawa to wyjątkowa okazja obejrzenia strojów i rekwizytów z ekranizacji „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. 
Mija 25 lat od premiery filmu i właśnie z tej okazji Zamek w Janowcu Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym postanowił w przestrzeniach Galerii w Bramie zaprezentować i przypomnieć jak wyglądały stroje oraz rekwizyty towarzyszące tej ekranizacji.
Wybór miejsca na zaprezentowanie strojów i rekwizytów z ekranizacji „Ogniem i Mieczem” nie jest przypadkowy. To właśnie na XVII wiek opisywany przez Henryka Sienkiewicza w swojej powieści przypada największy rozkwit Janowieckiego Zamku, a jeden z jego właścicieli Jerzy Sebastian Lubomirski brał czynny udział w tłumieniu Powstania Chmielnickiego.
 
Wystawa potrwa do 13 czerwca 2024 r.
Partnerem wystawy jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
 
Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!