Click to listen highlighted text!

Wybierz się na spacer tematyczny po Kazimierzu Dolnym z Muzeum Nadwiślańskim!

26 mar

Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerach tematycznych po Kazimierzu Dolnym, podczas których przeniesiecie się w przeszłość, by lepiej zrozumieć historie związane z kazimierskimi zabytkami oraz dziejami samego miasta. Spacery poprowadzi doświadczony muzealnik, który podzieli się z Wami swoją wiedzą oraz pasją. 

Wybierzcie interesujący Was temat, zarezerwujcie odpowiadający termin i ruszajmy! 🙂

Zapisy 

tel. 81 881 00 50
e-mail:
spacery@mnkd.pl
Maksymalna liczba uczestników:
30 osób
Cena:
45 min. – 15zł/os. lub 90-120 min. – 20zł/os.
Uwaga! Spacery tematyczne odbywają się od poniedziałku do środy.

 

Tematy spacerów

Podróże malownicze Zygmunta Vogla po Kazimierzu. Kazimierz Dolny u schyłku XVIII w

Spacer śladem akwarel Zygmunta Vogla, namalowanych w latach 1792-1794 i przedstawiających Kazimierz Dolny u schyłku Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Będzie to okazja do porównania miasteczka „wczoraj” i „dziś” oraz opowieści jak postrzegano wówczas pamiątki historyczne Rzeczpospolitej w przededniu jej upadku.

Wielka historia małego miasteczka. Kazimierz Dolny od Piastów po współczesność

Wspólna wędrówka przez miasteczko w ujęciu historycznym i architektonicznym od średniowiecza po dzień dzisiejszy. Podczas spaceru przybliżona zostanie historia Kazimierza, sposób kształtowania się jako organizmu miejskiego oraz jego najważniejsze zabytki oraz postaci związane z miasteczkiem.

Czy istnieje “renesans lubelski”…w Kazimierzu?

Spacer tematyczny poświęcony bardzo ciekawemu epizodowi w architekturze Kazimierza Dolnego – określanemu w literaturze jako renesans lubelski. Głównym motywem spaceru będzie przybliżenie samego pojęcia i dyskusji o nim oraz zabytków uznawanych za „sztandarowe” przykłady tego zjawiska w architekturze nowożytnej ówczesnej Rzeczpospolitej.

O czym szepczą kamienice kazimierskie…

Spacer opowiadający dzieje najważniejszych kamienic kazimierskich tj. Kamienic Przybyłów, Górskich, Celejowskiej, Białej oraz ich wątki ikonograficzne.

Kazimierz po… Jak odbudowywano miasteczko po zniszczeniach?

Spacer w oparciu o dawne fotografie Kazimierza, jego zniszczeń szczególnie w okresie obu wojen światowych i jego odbudowy. Poruszona zostanie także problematyka konserwatorska związana z odbudową miasteczka.

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą w “złotym wieku”

Spacer śladami najważniejszych zabytków w oparciu o dawną ikonografię, prezentujący przełom wieków XVI/XVII – okres w którym miasteczko osiągnęło najpełniejszy rozkwit ekonomiczny.

Od Müntza po Kazimierską Konfraternię Sztuki. Co przyciąga artystów do Kazimierza Dolnego

Spacer śladami artystów bywających lub mocno związanych z Kazimierzem oraz fenomenu miasteczka przyciągającego środowisko artystyczne.

Wycieczka “piechotna” z Wojciechem Gersonem po Kazimierzu Dolnym

Spacer „tropem” Wojciecha Gersona, przebywającego w Kazimierzu w latach 1852-53 i pozostawionych przez niego widoków miasteczka.

 

To tylko niektóre z tematów, które będziemy eksplorować podczas naszych spacerów tematycznych. Niezależnie od tego, czy jesteście nowicjuszami w dziedzinie historii, czy też pasjonatami lokalnej kultury, zapewniamy wam niezapomniane doświadczenia i nowe spojrzenie na Kazimierz Dolny.
Zapraszamy do dołączenia do naszych spacerów tematycznych i podzielenia się pasją do odkrywania historii i kultury. Skontaktujcie się z nami, aby dowiedzieć się więcej i zarezerwować termin spaceru już teraz!

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!