Serdecznie zapraszamy na wykład Dr Elżbiety Matyaszewskiej – „Design”, czyli dzieło sztuki dla wszystkich. Henry van de Velde i jego sanatorium w Trzebiechowie.
📅/⏰ Już 4 września, g. 14:00,
📍 Galeria Wystaw Czasowych,
(ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny)
🆓 Wstęp wolny!
Wydarzenie na Facebook’u -> Sprawdź tutaj!
🧐❗👉 Niewiele osób wie, że w Polsce, w Trzebiechowie, znajduje się realizacja Henry’ego van de Velde. Dla dawnego sanatorium, na początku XX wieku, artysta zaprojektował wystrój wnętrz i wyposażenie. Przypomnijmy, że van der Velde to artysta, który przeszedł do historii jako𝐣𝐞𝐝𝐞𝐧 𝐳 𝐜𝐳𝐨ł𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐭𝐰ó𝐫𝐜ó𝐰 𝐬𝐞𝐜𝐞𝐬𝐣𝐢. Nie lubił tego zaszufladkowania, dlatego nazwijmy go czołowym twórcą szeroko rozumianego modernizmu.
👉Stworzył, m.in. gmach biblioteki (Wieżę książek) w Gandawie, Szkołę Rzemiosła Artystycznego w Weimarze. Ta ostatnie była później siedzibą Bauhausu. I to właśnie Walter Gropius, założyciel Bauhausu, powiedział, że van der Velde jest prekursorem myśli propagowanej przez tę szkołę.
ℹ Henry van de Velde uważał, że architektura obiektu, wnętrze i wyposażenie, to całościowe, jednolite dzieło. Należy zachować równowagę pomiędzy użytecznością, funkcjonalnością oraz estetyką.
Realizacja w Trzebiechowie jest znakomitym tego przykładem. Jest też doskonałym przykładem współpracy uznanego artysty z kręgami gospodarczymi.
❗❗ I tak powstał obiekt sztuki użytkowej przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, niekoniecznie wykształconych w dziedzinie sztuk pięknych.
🗺🚗 Warto, przed wyruszeniem w podróż do Trzebiechowa w woj. Lubuskim, posłuchać opowieści o tym wyjątkowym miejscu, gdzie każdy detal jest dziełem sztuki.
Wykład dr Elżbiety Matyaszewskiej towarzyszy wystawie „Jędrzejewscy – wielogłos rodzinny”.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”