Click to listen highlighted text!

Wykład dr Elżbiety Matyaszewskiej - „Design”, czyli dzieło sztuki dla wszystkich...

  • Home
  • Aktualności _news
  • Wykład dr Elżbiety Matyaszewskiej – „Design”, czyli dzieło sztuki dla wszystkich…
31 sie

Serdecznie zapraszamy na wykład Dr Elżbiety Matyaszewskiej – „Design”, czyli dzieło sztuki dla wszystkich. Henry van de Velde i jego sanatorium w Trzebiechowie.

📅/⏰ Już 4 września, g. 14:00,
📍 Galeria Wystaw Czasowych,
(ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny)
🆓 Wstęp wolny!

Wydarzenie na Facebook’u -> Sprawdź tutaj!  

🧐❗👉 Niewiele osób wie, że w Polsce, w Trzebiechowie, znajduje się realizacja Henry’ego van de Velde. Dla dawnego sanatorium, na początku XX wieku, artysta zaprojektował wystrój wnętrz i wyposażenie. Przypomnijmy, że van der Velde to artysta, który przeszedł do historii jako𝐣𝐞𝐝𝐞𝐧 𝐳 𝐜𝐳𝐨ł𝐨𝐰𝐲𝐜𝐡 𝐭𝐰ó𝐫𝐜ó𝐰 𝐬𝐞𝐜𝐞𝐬𝐣𝐢. Nie lubił tego zaszufladkowania, dlatego nazwijmy go czołowym twórcą szeroko rozumianego modernizmu.
👉Stworzył, m.in. gmach biblioteki (Wieżę książek) w Gandawie, Szkołę Rzemiosła Artystycznego w Weimarze. Ta ostatnie była później siedzibą Bauhausu. I to właśnie Walter Gropius, założyciel Bauhausu, powiedział, że van der Velde jest prekursorem myśli propagowanej przez tę szkołę.
ℹ Henry van de Velde uważał, że architektura obiektu, wnętrze i wyposażenie, to całościowe, jednolite dzieło. Należy zachować równowagę pomiędzy użytecznością, funkcjonalnością oraz estetyką.
Realizacja w Trzebiechowie jest znakomitym tego przykładem. Jest też doskonałym przykładem współpracy uznanego artysty z kręgami gospodarczymi.
❗❗ I tak powstał obiekt sztuki użytkowej przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, niekoniecznie wykształconych w dziedzinie sztuk pięknych.

🗺🚗 Warto, przed wyruszeniem w podróż do Trzebiechowa w woj. Lubuskim, posłuchać opowieści o tym wyjątkowym miejscu, gdzie każdy detal jest dziełem sztuki.
Wykład dr Elżbiety Matyaszewskiej towarzyszy wystawie „Jędrzejewscy – wielogłos rodzinny”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!