Kliknij, aby posłuchać tekstu!

Wystawa „Jan Płoński – snycerz. Fotografie Krzysztof Heyke”

22 lis

Wystawa „Jan Płoński – snycerz.
Fotografie Krzysztof Heyke”

 

Już w grudniu w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki oraz Domu Kuncewiczów czeka nas prawdziwa fuzja sztuki.

Krzysztof Heyke to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografików.  Jest wykładowcą na wydziałach Operatorskim i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi. To także operator i wydawca. Prezentował swoje prace na wystawach, a także w kilkunastu albumach. Jeden z nich był poświęcony także Kazimierzowi Dolnemu. Pasją Krzysztofa Heyke są podróże. Podczas wypraw na tereny dawnych Kresów Rzeczypospolitej Polski i Syberii rejestruje ślady aktywności Polaków i ich potomków.

Rzeźbiarz i snycerz Jan Płoński jawi się jako idealny bohater zdjęć Krzysztofa Heyke.

To artysta-samouk, który swoja przygodę z rzeźbą w drewna zaczął od… wykonywania krucyfiksów i pacyfek w Bieszczadach w latach 70. XX wieku. Pracował w Zakładach Wytwórczych Mebli Artystycznych w Henrykowie, wykonując m.in. ozdobne aplikacje mebli , zegarów i ram. Jego pracę można podziwiać choćby na Zamku Królewskim w Warszawie. Płoński ma również swój wkład w renowację Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym. Zdobienia okien pierwszego piętra w zaprawie murarskiej to jego dzieło. Po licznych realizacjach rzeźbiarskich w Zabłudowie, w bazylice Bernardynów w Leżajsku, Górkach Kampinoskich koło Warszawy i cerkwi w Klejnikach, Jan Płoński przeprowadził się z Warszawy na Mazury. Był strażnikiem rezerwatu ”Siedem Wysp na jeziorze Oświn”, prowadził także ostoję konika polskiego w Zielonym Ostrowie. Cały czas zajmował się także rzeźbą, tworząc prace nawiązujące do form organicznych.

Owocem spotkania Krzysztofa Heyke z Janem Płońskim jest wystawa, prezentowana w Kazimierzu Dolnym. W KOKPicie będzie można oglądać zdjęcia oraz rzeźby projektu „Jan Płoński – snycerz”. W Domu Kuncewiczów zostanie wyeksponowana jedna z prac rzeźbiarskich Jana Płońskiego, a sam artysta zorganizuje tu otwarte warsztaty sztuki snycerskiej.

Wydarzenie będzie mieć także muzyczną odsłonę. Po warsztatach zapraszamy do salonu Domu Kuncewiczów na koncert pianistki Marii Gabryś-Heyke. To absolwentka Scholi Cantorum Basiliensis, wyższej szkoły muzycznej w Lucernie oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie gdzie obecnie jest profesorem. Specjalizuje się w grze na instrumentach historycznych. W programie koncertu znajdą się utwory F. Chopina, A. Michałowskiego i E. Satie.

Wernisaż odbędzie się 4 grudnia. Oto szczegółowy program tego spotkania:

Wystawa „Jan Płoński – Snycerz. Fotografie Krzysztof Heyke”

Czas trwania : 4 grudnia 2021 – 5 stycznia 2022

Miejsce wystawy: KOKPiT / Dom Kuncewiczów

Wernisaż – 4 grudnia godz. 12.00 KOKPiT

Warsztaty snycerskie – 4 grudnia godz. 13.00 – 14.00 (Dom Kuncewiczów, sala edukacyjna, przyziemie)

Recital Marii Gabryś-Heyke godz. 14.30 (Dom Kuncewiczów, salon)

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Kliknij, aby posłuchać tekstu!