Click to listen highlighted text!

ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO! 21 marca - zapraszamy do Zamku w Janowcu!

20 mar

ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO!

Zapewne każdy z nas już nie może doczekać się ciepłej zielonej wiosny. Żeby dobrze ją przywitać i pożegnać zimę, warto dopełnić starych tradycji.
Zgodnie z dawnym zwyczajem, obchodzonym jeszcze przez naszych przodków podczas Jarego święta, koniecznym było symbolicznie zakończyć zimę i powitać nowe życie, którym była wiosna. Jednym z najważniejszych elementów obchodów było topienie kukły Marzanny – która symbolizowała zimę oraz śmierć i ciemność.
Pragniemy odtworzyć tę tradycję w Janowcu, gdzie praktycznie każdy dziś dorosły pamięta korowody dzieci idących z kolorowymi kukłami przez całe miasteczko. 
 
Serdecznie zapraszamy każdego do udziału w kolorowym, rozśpiewanym korowodzie, który przejdzie od Gminnego Ośrodka Kultury do rzeki Plewki!
Zachęcamy do przebrania się w postacie z motywami wiosny – bociany, żaby, panią/pana wiosnę, stroje w kwiaty etc.
Zabranie ze sobą wydających dźwięki przedmiotów (grzechotki, bębenki etc.), a klasy i grupy przedszkolne o przygotowanie piosenek na powitanie wiosny. 

Na koniec spotkamy się przy ognisku. 

 

Kiedy? 21 marca 2023, godzina 10.30
Gdzie? Start przed Dom Kultury w Janowcu
Co ze sobą zabrać?
– kolorowe przebranie,
bębenki, grzechotki, klekotki, dzwoneczki,
– prowiant na ognisko. 

*Do wody trafi wcześniej przygotowana przez wybraną klasę szkolną z Zespół Szkół w Janowcu Marzanna wykonana tylko i wyłącznie z ekologicznych elementów
 
DO ZOBACZENIA ! 🙂 
 
 
 
Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!