STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
W MUZEUM NADWIŚLAŃSKIM W KAZIMIERZU DOLNYM
Jesteśmy jednostką kultury – muzeum interdyscyplinarnym, co oznacza, że organizujemy wiele wydarzeń podczas, których możesz rozwijać swoje zainteresowania będąc gościem na naszych wystawach lub uczestnikiem danego wydarzenia.
Pracują u nas różne osoby pracownicy, między innymi specjaliści w danej dziedzinie muzealnej, z niektórymi spotkasz się bezpośrednio jeżeli weźmiesz udział w wydarzeniach takich jak: zajęcia edukacyjne, wystawy, konkursy, festiwale, warsztaty, półkolonie itp. Wszyscy są tu po to by działać dla Twojego dobra, z poszanowaniem Twojej godności, z uwzględnieniem Twoich emocji i potrzeb oraz by tworzyć atmosferę dobrej zabawy poprzez edukację muzealną i kulturalną.
To, że jesteś tutaj oznacza, że chcesz spędzić miło czas podczas wydarzeń, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Chcemy, żebyś czuł się tutaj bezpiecznie i komfortowo. Poniżej przedstawiamy Ci kilka zasad, które są dla nas ważne w relacji z Tobą i którymi chcemy się kierować w naszej codziennej pracy:
- Zaczniemy od przedstawienia się Tobie. Postaramy się krótko wytłumaczyć czym się będziemy zajmować w związku z zaplanowanym wydarzeniem.
- Poprosimy, żebyś powiedział nam, jak możemy się do Ciebie zwracać. To dla nas ważne, żebyś miał poczucie, że traktujemy Cię z szacunkiem i uwagą.
- Rozumiemy, że wszystko co dzieje się w instytucji kultury może być dla Ciebie nowe i nieznane. Postaramy się Ci wszystko wyjaśnić. Jesteśmy tu także po to by udzielić Ci informacji i na bieżąco odpowiadać na Twoje pytania.
- Postaramy się mówić do Ciebie prostym językiem, tak by wszystko było zrozumiałe, jeśli jednak coś wymaga wytłumaczenia, powiedz nam o tym.
- Jeśli jesteś przestraszony lub martwisz się o coś, daj nam znać. Postaramy się Cię wysłuchać i poszukać rozwiązania. Czasami możemy wskazać Ci miejsce, gdzie możesz się zgłosić po pomoc.
- Jeżeli będziesz potrzebował wsparcia — przytulenia lub pocieszenia, daj nam wtedy znać. Możemy Cię przytulić, tylko wtedy, kiedy na to pozwolisz, nie zrobimy tego bez Twojej zgody.
- W przypadku, gdyby wydarzyło się coś niepokojącego, czujesz się skrzywdzony przez innego uczestnika wydarzenia możesz o tym powiedzieć i poprosić o pomoc każdego pracownika muzeum, a szczególnie opiekuna wydarzenia. Postaramy się podjąć działania, w taki sposób żebyś czuł się bezpieczny.
- Sam również musisz pamiętać jakie zachowania nie będą akceptowane tj.: stosowanie przemocy wobec jakiegokolwiek uczestnika wydarzenia, w jakiejkolwiek formie, używanie obraźliwego języka, upokarzanie, obrażanie, znieważanie innych uczestników, zachowanie w sposób niestosowny, tj. używanie wulgarnych słów, gestów, żartów, kierowanie obraźliwych uwag, w tym o zabarwieniu seksualnym, stosowanie zastraszania i gróźb, utrwalania wizerunku innych uczestników poprzez nagrywanie (również fonii) i fotografowanie bez uzyskania zgody i w sytuacjach mogących zawstydzić (np. w toalecie), udostępnianie między uczestnikami substancji psychoaktywnych (np. narkotyków, dopalaczy).
- Wydarzenia odbywające się w naszym muzeum są dokumentowane, czyli mogą być wykonywane zdjęcia lub nagrania. Jeżeli nie masz ochoty aby robiono Ci zdjęcia lub nagrania zgłoś to opiekunowi wydarzenia.
- Pamiętaj, że będąc w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym masz prawo:
1) do czucia się bezpiecznie i komfortowo,
2) do rozmowy i bycia wysłuchanym, zwłaszcza jeśli masz obawy lub nie czujesz się bezpiecznie,
3) do bycia traktowanym z szacunkiem i uwagą,
4) do informacji, gdzie udać się po pomoc lub z kim porozmawiać jeśli jesteś przestraszony i zmartwiony.
- Niezależnie od Twojego udziału w wydarzeniu organizowanym przez nasze muzeum, jeżeli doświadczasz krzywdy takiej jak: popychanie, odpychanie, obezwładnianie, przytrzymywanie, policzkowanie, szczypanie, gaszenie papierosów na ciele, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką i pięściami, bicie przedmiotami, parzenie, polewanie substancjami żrącymi, szarpanie np. za włosy lub uszy, wyrzucanie z domu, nieudzielanie koniecznej pomocy, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb, straszenie zastosowaniem siły, dotykanie intymnych części ciała, przymuszanie do oglądania treści o charakterze seksualnym bądź pornograficznym od osoby mieszkającej z Tobą lub opiekującej się Tobą czyli rodziców, dziadków, rodzeństwa, innych bliskich możesz to powiedzieć każdemu pracownikowi naszego muzeum, który podejmie odpowiednie działania aby Ci pomóc i ochronić przed krzywdzeniem.
Osobą odpowiedzialną za ochronę małoletnich w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym jest:
Maciej Saran – koordynator ds. ochrony małoletnich przed krzywdzeniem,
maciej.saran@mnkd.pl, tel. 81 881 02 77 wew. 41.