Click to listen highlighted text!

GRODZISKO ŻMIJOWISKA

  • Home
  • GRODZISKO ŻMIJOWISKA

ODDZIAŁ GRODZISKO ŻMIJOWISKA
Gmina Wilków, wieś Żmijowiska (16 km od Kazimierza Dolnego)
GPS: szer. N 51° 13’ 5,60’’ dł. E 21° 53’ 56,28’’
Biuro Oddziału: 24 120 Kazimierz Dolny, Dwór z Gościeradowa, ul. Podzamcze 20
Adres korespondencyjny: Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny.

tel.: +48 81 881 02 88
e-mail: archeologia@mnkd.pl

Kierownik Oddziału: Paweł Lis
tel.: +48 517 331 553
e-mail: pawel.lis@mnkd.pl

>>>> Przewodnik po Grodzisku wersja www

Wstęp na teren oddziału jest bezpłatny

>>>>Przewodnik po Grodzisku

REZERWACJA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH tel. 570 411 586
Sezon zajęć edukacyjnych trwa od maja do września
*w przypadku indywidualnych ustaleń, możliwa jest organizacja lekcji muzealnych poza sezonem. 
Lekcje muzealne odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 – 14:00 (ostatnia grupa). 

POBIERZ ULOTKĘ

  Click to listen highlighted text! ODDZIAŁ GRODZISKO ŻMIJOWISKA Gmina Wilków, wieś Żmijowiska (16 km od Kazimierza Dolnego) GPS: szer. N 51° 13’ 5,60’’ dł. E 21° 53’ 56,28’’ Biuro Oddziału: 24 120 Kazimierz Dolny, Dwór z Gościeradowa, ul. Podzamcze 20 Adres korespondencyjny: Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny. tel.: +48 81 881 02 88 e-mail: archeologia@mnkd.pl Kierownik Oddziału: Paweł Lis tel.: +48 517 331 553 e-mail: pawel.lis@mnkd.pl >>>> Przewodnik po Grodzisku wersja www Wstęp na teren oddziału jest bezpłatny >>>>Przewodnik po Grodzisku REZERWACJA ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH tel. 570 411 586 Sezon zajęć edukacyjnych trwa od maja do września.  *w przypadku indywidualnych ustaleń, możliwa jest organizacja lekcji muzealnych poza sezonem.  Lekcje muzealne odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 – 14:00 (ostatnia grupa).  POBIERZ ULOTKĘ

przewodnik 

Przewodnik po grodzisku -wersja mobilna

GRODZISKO – MUZEUM
Jeśli chcesz zobaczyć jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce – koniecznie odwiedź GRODZISKO ŻMIJOWISKA! Odbędziesz tu wędrówkę w czasie, wkraczając do częściowo zrekonstruowanego wczesnośredniowiecznego świata. Niewielki gród obronny i towarzyszące mu osady zamieszkiwali wówczas Słowianie. Dziś zastaniesz tu odtworzone fragmenty umocnień grodu, który wzniesiono ok. 888 roku oraz mały archeologiczny skansen z typowymi dla wczesnego średniowiecza budowlami.
To otwarte muzeum tematyczne, wkomponowane w krajobraz Kotliny Chodelskiej, dostępne jest nieodpłatnie do samodzielnego zwiedzania  o każdej porze dnia, przez cały rok. Ciche zimą, tętniące życiem od wiosny do jesieni.  W zwiedzaniu pomoże ci mobilny przewodnik: www.zmijowiska.pl – poprowadzą Cię do niego umieszczone na wszystkich obiektach kody cyfrowe.
Jeśli nie wystarczy Ci samodzielny kontakt z archeologicznym stanowiskiem, i zrekonstruowanymi budowlami, możesz skorzystać z naszej oferty edukacyjnej, oferującej różnorodne w formie i treści zajęcia, popularyzujące w interaktywnej formie wiedzę o życiu codziennym dawnych Słowian. Nasze „muzeum w krajobrazie” nie ogranicza się jedynie do terenu skansenu. Jest punktem centralnym szlaku tematycznego „Grodziska nad Chodelką”. Łączy on Żmijowiska z sąsiednimi słowiańskimi grodziskami w Chodliku i Podgórzu,  zapraszając do zwiedzania i odpoczynku turystów rowerowych i kajakowych.

ARCHEOLOGIA DOŚWIADCZALNA
Grodzisko Żmijowiska to także ośrodek archeologii doświadczalnej, w którym poprzez eksperyment staramy się zgłębiać tajniki dawnego garncarstwa, hutnictwa, smolarstwa czy przygotowywania pożywienia. W trakcie letnich Warsztatów Archeologii Doświadczalnej proponujemy czynny udział w naszych projektach badawczych, ale również chętnie pomożemy zrealizować Wasz pomysł na archeologiczny eksperyment, udostępniając znajdujące się tu obiekty i urządzenia oraz sprzęt i materiały. Archeologiczny skansen, stanowiący oryginalną scenerię i tworzący unikalną atmosferę, umożliwia pobyty i działalność grup rekonstruktorskich, które są zainteresowane okresem średniowiecza. To także doskonałe miejsce do organizacji imprez turystycznych, pobytów integracyjnych czy „zielonych szkół”.

ZBIORY MUZEALNE
Najważniejszym naszym eksponatem są relikty słowiańskiego grodziska i osad w Żmijowiskach. Sprawujemy nad nimi stałą, aktywną opieką oraz udostępniamy je do zwiedzania zainteresowanej publiczności. Ponadto, dla ochrony dziedzictwa kulturowego oraz świata nauki, gromadzimy w magazynach zabytki archeologiczne. Pochodzą one zarówno z  własnych badań wykopaliskowych, prowadzonych przede wszystkim w Żmijowiskach, oraz w Chodliku czy Bochotnicy, jak i z wykopalisk prowadzonych przez partnerskie instytucje. Trafiają do nas także zabytki ze znalezisk przypadkowych z terenów Kotliny Chodelskiej oraz Kazimierza Dolnego i jego okolic. Tworzą one cenny, ciągle rosnący, zasób specjalistycznej wiedzy o najstarszych dziejach tego regionu, od pradziejów po okres nowożytny. Najciekawsze eksponaty z tej kolekcji, ilustrujące osadnictwo słowiańskie w dorzeczu Chodelki, udostępniamy jako depozyt na wystawie stałej w Muzeum Regionalnym w Kluczkowicach, a zabytki odkryte podczas wykopalisk na zamku w Kazimierzu Dolnym uzupełniają ekspozycję w Wieży Firlejowskiej kazimierskiego zespołu zamkowego.

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!