Click to listen highlighted text!

AUDIODESKRYPCJA | Dofinansowanie „Zakupu Rzeźb Stanisława Strzyżyńskiego” dla wzbogacenia przestrzeni kulturowej Kazimierza Dolnego | Głowa kobieca, 1974

  • Home
  • Bez kategorii
  • AUDIODESKRYPCJA | Dofinansowanie „Zakupu Rzeźb Stanisława Strzyżyńskiego” dla wzbogacenia przestrzeni kulturowej Kazimierza Dolnego | Głowa kobieca, 1974
22 maj

Autor: Stanisław Strzyżyński.

Tytuł: Głowa kobieca.

Data powstania: 1974.

Wymiary: wysokość 47 cm, szerokość 48 cm, głębokość 41 cm.

Materiał: glina barwiona (ceramika).

Miejsce przechowywania: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, otwarta działka przylegająca do Kamienicy Celejowskiej.

Rzeźba przedstawia głowę kobiety wraz z szyją. Bryła jest zwarta, masywna i dałoby się ją wpisać w trójkąt równoboczny. Ma chropowatą, niewygładzoną powierzchnię. W zależności od kąta padania promieni słonecznych rzeźba zmienia barwę – bywa brązowa, fioletowa albo ciemnoszara.

Twarz kobiety przypomina wydłużony stojący prostokąt. Rysy tej twarzy są kanciaste i uproszczone. Wysokie czoło przecinają proste jakby od linijki brwi, tworzące nad oczami głębokie nawisy i rzucające mocny cień. Oczy mają kształt leżących prostokątów. Nie zaznaczono w nich ani tęczówek, ani źrenic. Pod długim i prostym nosem kobiety rysują się pełne i wydatne usta.

Fryzura postaci bardzo przypomina uczesania modne w latach czterdziestych XX wieku. Nad czołem włosy zostały zwinięte w wysoki wałek. Pozostałe ułożone w fale pasma okalają twarz i sięgają do nasady szyi. Cała fryzura ma miękką linię, ale poszczególne fale są wygniatane ostro, tak że przypominają wzgórza porozdzielane głębokimi wąwozami.

Stanisław Strzyżyński urodził się w Wielkopolsce, ale od lat 50. XX wieku był związany z Lubelszczyzną. Pracował w Nałęczowie jako nauczyciel w Liceum Sztuk Plastycznych. Stworzył 12 pomników, około 100 rzeźb portretowych i kilka rzeźb monumentalnych. Zajmował się też medalierstwem i malarstwem sztalugowym.

Credo artysty wyrażało się w słowach „pasjonują mnie ludzkie losy”. Temat człowieczeństwa Strzyżyński realizował, posługując się symbolicznymi uproszczeniami. Rozpoznawalnymi cechami jego twórczości były zwartość bryły oraz deformacja Dlatego jego rzeźby głów to bardziej znaki niż portrety.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!