Autor: Stanisław Strzyżyński
Tytuł: Głowa kobieca zielona
Data powstania: 1968
Wymiary: wysokość 31 cm, szerokość 20 cm, głębokość 25,5 cm
Materiał: gips patynowany
Miejsce przechowywania: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Kamienica Celejowska, hol główny
Rzeźba przedstawia kobiecą głowę wraz z szyją. Bryła jest bardzo zwarta i masywna. Artysta nakładał na jej powierzchnię małe kawałki gipsu i tylko lekko je rozcierał palcami, dlatego rzeźba jest w dotyku szorstka i chropowata.
Kobieta ma mocno wystające kości policzkowe; pucołowate policzki; szeroki, lekko zadarty nos i pełne, grube wargi. Niskie czoło przesłaniają jej krótkie kręcone włosy, które z tyłu opadają na mocną szyję. Artysta wcisnął mocno palce w bryłę rzeźby, modelując w ten sposób głęboko osadzone, małe oczy postaci. Jako że jest to najbardziej wklęsły fragment rzeźby, oczy wydają się dużo ciemniejsze niż reszta twarzy.
Rzeźbę pomalowano na kolor ciemnej, głębokiej, lekko niebieskawej zieleni. W partii włosów artysta pozostawił drobne fragmenty w kolorze ciemnoróżowym, które wyglądają jak refleksy światła. Różowe plamki przebłyskują też w głębi oczu kobiety.
Rzeźba ta jest bardzo charakterystyczna dla dorobku Strzyżyńskiego, którego jako temat artystyczny interesował przede wszystkim człowiek. Nałęczowski rzeźbiarz nie tworzył jednak portretów w ścisłym znaczeniu tego słowa, lecz uproszczone reprezentacje postaci ludzkich, które stawały się dzięki temu symbolicznymi znakami.