Click to listen highlighted text!

Wernisaż wystawy „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych”

  • Home
  • Wernisaż wystawy „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych”
11 paź
„Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych” – wyjątkowa wystawa w Muzeum Sztuki Złotniczej!
 
• Wernisaż wystawy •
21 października 2023 r., godz. 12:00
Galeria Wystaw Czasowych – ul. Rynek 19, Kazimierz Dolny
 
To wspaniała okazja do zobaczenia nigdy dotąd nieeksponowanych dzieł z kolekcji prywatnych, które specjalnie na tę wystawę użyczyli kolekcjonerzy oraz unikatowych, rzadko prezentowanych dzieł z kolekcji muzealnych (m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w WilanowieMuzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Warszawy).
Serdecznie zapraszamy!
 
Platery to metalowe przedmioty pokryte warstwą srebra, blaskiem i kunsztem wykonania naśladujące ten szlachetny metal. Powstały w XVIII w., a szczyt ich popularności przypada na drugą połowę XIX wieku i początek XX, aż po rok 1939. W tym czasie głównym producentem platerów na ziemiach polskich były firmy warszawskie, tworzące nie tylko na potrzeby miejscowego rynku, ale także eksportujące wyroby do Europy, Azji i Ameryki.
 
Platerowana zastawa stołowa była podstawowym elementem wyposażenia średniozamożnych i zamożnych domów, a od końca XIX wieku wręcz powszechnie obecnym na polskich stołach.
 
Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko unikatowe, rzadko prezentowane dzieła z kolekcji muzealnych, ale przede wszystkim rarytasy z kolekcji prywatnych – dzieła nigdy dotąd nieeksponowane, które specjalnie na tę wyjątkową okazję użyczyli kolekcjonerzy. Są to nie tylko najstarsze obiekty, powstałe ponad 200 lat temu w pionierskich zakładach Józefa Frageta i Wincentego Norblina, ale także popularne obecnie przedmioty w stylu art déco, projektowane m.in. przez Julię Kejlową, Leona Niemojewskiego, Romana Krzywca czy Leona Szatzsznajdera (Szacsznajdera). Niezwykle kunsztowne i efektowne dawne platery, często odznaczane najwyższymi nagrodami na wystawach krajowych i światowych, godne ekspozycji muzealnych, cenione na rynkach antykwarycznych i kolekcjonerskich, zachwycają do dziś i przypominają znakomite osiągnięcia polskiego przemysłu metalowego XIX i początku XX wieku.
 
Wystawa prezentująca ,,niecodzienne przedmioty codziennego użytku” została zorganizowana w ramach wieloletniej współpracy Muzeum Sztuki Złotniczej – Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, dla uczczenia 200 lat platernictwa na ziemiach polskich.
 

Kuratorki wystawy:

  • ze strony Muzeum w Wilanowie – Joanna Paprocka-Gajek,
  • ze strony Muzeum Nadwiślańskiego – Aniela Zinkiewicz-Ryndziewicz

Scenografia:

  • Barbara Kowalewska

ℹ Wystawa objęta jest honorowym patronatem Ambasady Francji w Polsce. 🇫🇷

 
Wystawa jest wpisana w rok obchodów Jubileuszu 60-lecia powstania Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Patronat medialny nad wystawa objęła TVP3 Lublin.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!