ZAMEK DWÓR Z MONIAK STODOŁA Z WYLĄGÓW SPICHLERZ Z PODLODOWA LAMUS GODZINY OTWARCIA EKSPOZYCJI: Nieczynne: 1 stycznia (Nowy Rok), Niedziela Wielkanocna, 1 i 11 listopada oraz 24 i 25 grudnia (Boże Narodzenie) Cennik biletów wstępu do muzeum —> Cennik W lipcu 2022r. dniem wolnego wstępu (bezpłatnego) jest Piątek. – w dzień wolnego wstępu obowiązuje wyłącznie zwiedzanie indywidualne lub zwiedzanie grupowe po uprzedniej rezerwacji (do wyczerpania miejsc). Oferujemy także noclegi: Rezerwacja Pobierz – Cennik pokoi gościnnych Wirtualny model 3D majątku w Moniakach z grą: DWÓR 3D MONIAKI Strona wystawy “Przyczółek 1944-1945": www.przyczolekjanowiec.mnkd.pl Przewodnik po Zamku w Janowcu POBIERZ
MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE
ODDZIAŁ ZAMEK W JANOWCU
ul. Lubelska 20, Janowiec
tel. 81 881 52 28
tel. 535 188 497, 570 140 027 , (adres korespondencyjny: Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny)
Zamek w Janowcu nad Wisłą jest siedzibą jednego z sześciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zamek bastejowy, wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze:
Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren.
Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Jedną z odbudowanych części jest tzw. Dom Północny – swego rodzaju pałac, dobudowany w 1. poł. XVII wieku do wcześniej istniejącego muru obronnego.
Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji.
W piwnicach prezentowana jest interesująca wystawa ceramiki zatytułowana:
„Fajans holenderski. Motywy zdobnicze XVII w. – XX w.
Ze zbiorów Jana Jaworskiego”. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.
Wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985.
We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne.
Drewniana XIX-wieczny budynek pochodzący z okolic Kazimierza Dolnego. Jego wnętrze służy do organizacji koncertów, spektakli teatralnych i wystaw czasowych.
Drewniany budynek z XIX wieku, przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Obecnie udostępniania jest w nim etnograficzna wystawa sezonowa “Życie między dwoma brzegami. Ludowe wierzenia – obrzędy – zwyczaje – praktyki.“.
Budynek z przełomu XIX/XX wieku przeniesiony do Janowca z Kurowa. Drewniany na podmurówce, na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny. Dach naczółkowy kryty gontem.
Usytuowany na wzgórzu zamkowym w Janowcu stanowi istotny składnik istniejącego tam zespołu dawnego budownictwa drewnianego.