Click to listen highlighted text!

ZAMEK W JANOWCU

MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE – ODDZIAŁ ZAMEK W JANOWCU

Z-ca Dyrektora ds. Oddziału Zamek w Janowcu: Marzena Brzezicka
p.o. Kierownika Oddziału: Ewelina Borawska

ul. Lubelska 20, Janowiec
tel. 81 881 52 28
tel.  535 188 497
adres e-mail: zamekjanowiec@mnkd.pl
(adres korespondencyjny: Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny)

ZAMEK
Zamek w Janowcu nad Wisłą jest siedzibą jednego z sześciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zamek bastejowy, wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze:
Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren.
Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Jedną z odbudowanych części jest tzw. Dom Północny – swego rodzaju pałac, dobudowany w 1. poł. XVII wieku do wcześniej istniejącego muru obronnego.
Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji.
W piwnicach prezentowana jest interesująca wystawa ceramiki zatytułowana:
„Fajans holenderski. Motywy zdobnicze XVII w. – XX w. 
Ze zbiorów Jana Jaworskiego”. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.

DWÓR Z MONIAK
Wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985.
We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne.

STODOŁA Z WYLĄGÓW
Drewniana XIX-wieczny budynek pochodzący z okolic Kazimierza Dolnego. Jego wnętrze służy do organizacji koncertów, spektakli teatralnych i wystaw czasowych.

SPICHLERZ Z PODLODOWA
Drewniany budynek z XIX wieku, przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Obecnie udostępniania jest w nim etnograficzna wystawa sezonowa “Życie między dwoma brzegami. Ludowe wierzenia – obrzędy – zwyczaje – praktyki.“.

LAMUS
Budynek z przełomu XIX/XX wieku przeniesiony do Janowca z Kurowa. Drewniany na podmurówce, na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny. Dach naczółkowy kryty gontem.
Usytuowany na wzgórzu zamkowym w Janowcu stanowi istotny składnik istniejącego tam zespołu dawnego budownictwa drewnianego.

Godziny otwarcia ekspozycji; —>> Godziny otwarcia

Cennik biletów wstępu do muzeum —> Cennik 

W czerwcu 2024 r. dniem wolnego (bezpłatnego) wstępu jest środa.

Oferujemy także noclegi: Rezerwacja

Cennik pokoi gościnnych – POBIERZ 

Wirtualny model 3D majątku w Moniakach z grą: DWÓR 3D MONIAKI

Strona wystawy “Przyczółek 1944-1945": www.przyczolekjanowiec.mnkd.pl

Przewodnik po Zamku w Janowcu POBIERZ

 

  Click to listen highlighted text! MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE – ODDZIAŁ ZAMEK W JANOWCU Z-ca Dyrektora ds. Oddziału Zamek w Janowcu: Marzena Brzezicka p.o. Kierownika Oddziału: Ewelina Borawska ul. Lubelska 20, Janowiec tel. 81 881 52 28 tel.  535 188 497 adres e-mail: zamekjanowiec@mnkd.pl (adres korespondencyjny: Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny) ZAMEK Zamek w Janowcu nad Wisłą jest siedzibą jednego z sześciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Zamek bastejowy, wzniesiony na początku XVI wieku i rozbudowywany do XVIII wieku, był siedzibą magnackich rodów Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Z jego budową związani są wybitni architekci i rzeźbiarze: Santi Gucci Fiorentino, Giovanni Battista Falconi i Tylman z Gameren. Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło zabezpieczenie ruiny i dokonało częściowej odbudowy zamku. Jedną z odbudowanych części jest tzw. Dom Północny – swego rodzaju pałac, dobudowany w 1. poł. XVII wieku do wcześniej istniejącego muru obronnego. Obecnie w trzech salach na parterze zgromadzono eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom, historii obiektu oraz dziejom jego konserwacji. W piwnicach prezentowana jest interesująca wystawa ceramiki zatytułowana: „Fajans holenderski. Motywy zdobnicze XVII w. – XX w.  Ze zbiorów Jana Jaworskiego”. Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki, z których rozlegają się piękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły. DWÓR Z MONIAK Wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985. We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne. STODOŁA Z WYLĄGÓW Drewniana XIX-wieczny budynek pochodzący z okolic Kazimierza Dolnego. Jego wnętrze służy do organizacji koncertów, spektakli teatralnych i wystaw czasowych. SPICHLERZ Z PODLODOWA Drewniany budynek z XIX wieku, przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Obecnie udostępniania jest w nim etnograficzna wystawa sezonowa “Życie między dwoma brzegami. Ludowe wierzenia – obrzędy – zwyczaje – praktyki.“. LAMUS Budynek z przełomu XIX/XX wieku przeniesiony do Janowca z Kurowa. Drewniany na podmurówce, na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny. Dach naczółkowy kryty gontem. Usytuowany na wzgórzu zamkowym w Janowcu stanowi istotny składnik istniejącego tam zespołu dawnego budownictwa drewnianego. Godziny otwarcia ekspozycji; —>> Godziny otwarcia Cennik biletów wstępu do muzeum —> Cennik  W czerwcu 2024 r. dniem wolnego (bezpłatnego) wstępu jest środa. Oferujemy także noclegi: Rezerwacja Cennik pokoi gościnnych – POBIERZ  Wirtualny model 3D majątku w Moniakach z grą: DWÓR 3D MONIAKI Strona wystawy “Przyczółek 1944-1945: www.przyczolekjanowiec.mnkd.pl Przewodnik po Zamku w Janowcu POBIERZ  

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!