Click to listen highlighted text!

Wystawa biżuterii artystycznej Kamilli Rohn

  • Home
  • Wystawa biżuterii artystycznej Kamilli Rohn
12 maj

LV

55 lat twórczości Kamilli Rohn
Wystawa biżuterii artystycznej

 

 

Artystka trzymająca swoją fotografię – dziesięcioletnia Kama z kawką. fot. Maja i Andrzej Mrozińscy

Kamilla Rohn, warszawska artystka złotniczka w tym roku obchodzi jubileusz 55-lecia pracy twórczej. W pracowni na Saskiej Kępie tworzy niezwykłą,  inspirowaną światem roślin, zwierząt i minerałów, biżuterię artystyczną, kontynuując tradycje rodziców, Ludmiły Ślaskiej Suchorzewskiej i Ryszarda Rohna, zaliczanych do grupy pionierów w dziedzinie biżuterii artystycznej w Polsce, którzy po 1945 r. stworzyli jej nową stylistykę. Byli oni jednymi z czołowych projektantów i wybitnych twórców biżuterii  w latach 50-tych i 60-tych.

Fascynacja biżuterią rozpoczęła się u Kamilli Rohn wcześnie. W wieku 10 lat wykonała pierwsze naszyjniki i broszki z miedzi i srebra, które – co interesujące – sprzedała. Zachowało się jedynie kilka jej najwcześniejszych prac.

W 1968 r. zadebiutowała w konkursie „Jeździec i koń” zorganizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, na którym otrzymała wyróżnienie. W 1981 r. została członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a w 1991 była współzałożycielem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.  Jej prace  pokazywane były na kilku wystawach indywidualnych  i  kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Nieustannym źródłem inspiracji subtelnych, urzekających prac biżuteryjnych Artystki jest przyroda. Niezwykły świat, ukochanych od dzieciństwa ptaków, przysiadających na gałązkach, motyli, ważek, pełzających leniwie żółwi, nietoperzy z rozpostartymi skrzydłami niemieszczącymi się w wyznaczonych im ramach, słoni i zebr mistrzowsko malowanych na białej emalii, gałązek jemioły, śnieżynek czy minerałów, od lat budzi zachwyt i podziw szerokiego kręgu odbiorców.

Odbiorców którzy, oprócz zakomponowanej z wielką subtelnością i wyczuciem proporcji formy, oprócz maestrii wykonania zdradzającej mistrzowskie opanowanie tajników warsztatu złotniczego, dostrzegają w tych przedmiotach niemal emanującą z nich wielką wrażliwość estetyczną Artystki – osoby niezwykle ciepłej i serdecznej – jej zauroczenie pięknem przyrody, a jednocześnie wielką pokorę wobec natury, której piękno przetworzyła w piękno sztuki.

Obecną wystawą zorganizowaną w Muzeum Sztuki Złotniczej, chcemy uczcić  wspaniały jubileusz Artystki, życząc Jej dalszej, nieustającej radości tworzenia i dzielenia się z nami tą radością poprzez swoje prace biżuteryjne.

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!