Click to listen highlighted text!

"Własną ścieżką” - Wystawa prac Henryki Uty Gnatowskiej

  • Home
  • “Własną ścieżką” – Wystawa prac Henryki Uty Gnatowskiej
13 lut

“Własną ścieżką” – to tytuł wystawy, jaką w czerwcu i lipcu prezentujemy w Domu Kuncewiczów.  Autorką prac jest Henryka Uta Gnatowska. To absolwentka historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz konserwacji zabytków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowała m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie. Od lat 70. XX wieku zajmowała się twórczością artystyczną. Wystawiała swoje obrazy na ponad 30 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Z Kazimierzem Dolnym jest związana od wielu lat. Przyjeżdżała tu z rodzinnego Lublina, z rodzicami, potem z mężem i dziećmi. Ma tu ulubione miejsca, ale przede wszystkim prawdziwe i trwałe przyjaźnie. W gronie jej serdecznych znajomych byli Maria i Jerzy Kuncewiczowie.

Wystawa ma dla nas szczególne znaczenie. Wszystkie obrazy są umieszczone na stałej ekspozycji – w pokojach domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wkomponowują się w wystój miejsca, a jednocześnie – dzięki oznaczeniu – informują o tym, że pojawiły się w willi „Pod Wiewiórką” tylko na jakiś czas.

Ciekawostką jest to, że choć Uta regularnie odwiedza Kazimierz, to… nie uwieczniła jego uroków na żadnym z obrazów, prezentowanych w Domu Kuncewiczów. Są na nich za to malownicze zakątki Mięćmierza i Albrychtówki oraz Janowca.

Spotkanie z artystką zaplanowano w lipcu, a opowieść o znajomości Uty Gnatowskiej z właścicielami willi „Pod Wiewiórką” można znaleźć na blogu www.narynkuusiascwkazimierzu.pl w zakładce Kuncewiczowie

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Click to listen highlighted text!