Kliknij, aby posłuchać tekstu!

Grodzisko Żmijowiska – bezsilność…

grodzisko zalanie
26 sie

Grodzisko Żmijowiska – bezsilność…😞
      To już nie obawa, to trwoga, jakie jeszcze klęski dotkną w tym roku nasz archeologiczny skansen w Żmijowiskach. To dojmujące poczucie bezsilności wobec sił natury, które sprzysięgły się przeciw tej terenowej placówce muzealnej….
24 czerwca 2021 r. Grodzisko Żmijowiska zostało poważnie uszkodzone przez potężną powietrzną nawałnicę: przewrócone rzeźby i tablica informacyjne, zniszczona rekonstrukcja płotu obronnego, uszkodzone strzechy budynków i – co najgorsze – przechylona konstrukcja wiaty. Ale najgorsze jest to, że od tamtej pory zdołaliśmy tylko ustawić ponownie tablice informacyjne, zabezpieczyć przewrócone rzeźby, uprzątnąć resztki płotu. Na żadne inne prace porządkowe, naprawcze i remontowe nie pozwala okresowe zalewania terenu skansenu przez wody gruntowe i opadowe. Zniszczyły one całkowicie eksperymentalny ogródek z jego uprawami, nie pozwalają nawet na dostęp do zagrożonych konstrukcji budowli. O wjeździe ciężkiego sprzętu, koniecznego do prac remontowych nie będzie mowy zapewne jeszcze przez długi czas. A deszcz wciąż pada….
      Już dwa tygodnie temu na naszym Instagramie poinformowaliśmy o tych problemach i decyzji o odwołaniu do końca sezonu wszelkich planowanych aktywności na terenie skansenu. Jednak nawet wtedy nie przyszło nam do głowy, że będziemy zmuszeni zwrócić się do naszych przyjaciół, partnerów, bywalców, potencjalnych gości z tak dramatycznym apelem.
Szanowni Państwo, stale pogarszające się warunki hydrologiczne w obrębie Kotliny Chodelskiej zwiedzanie Grodziska Żmijowiska czynią nie tylko trudnym, ale nawet wręcz niebezpiecznym. Zalewanie mostu nad Jankówką, ciągłe podmywanie budowli skansenowych – w tym przechylonej czerwcową nawałnicą wiaty – stwarzają realne zagrożenie dla potencjalnych gości. Nawet dojazdowa droga gruntowa do Grodziska – szczególnie ostatnie 300 m wiodące groblą nad Jankówką – może być po kolejnych deszczach nieprzejezdna.
      Dlatego prosimy i apelujemy: ewentualne plany odwiedzenia Grodziska Żmijowiska odłóżcie do czasu, gdy wszystko wróci do normy, a my doprowadzimy skansen do odpowiedniego stanu technicznego.‼ To może być długotrwały, zależny od warunków pogodowych, proces i trudno przewidzieć termin jego finalizacji.
      Będziemy wdzięczni za zrozumienie sytuacji, naszych starań, ale też przede wszystkim naszych niemożności w obecnej sytuacji. Jak ona wygląda ilustrują zdjęcia wykonane 25 sierpnia 2021 r.
O wszelkich zmianach sytuacji w Grodzisku Żmijowiska – oby na lepsze – będziemy niezwłocznie informować.‼

 

 

Logo

Muzeum Nadwiślańskie

Odkryj przeszłość dla przyszłości Naszą misją jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.


Kontakt

  • ul. Rynek 19 24-120 Kazimierz Dolny
  • tel. 81 881 02 88
  • sekretariat@mnkd.pl
  • SEZON ZIMOWY WINTER SEASON 1 października – 31 marca 1st October – 31st March środa – poniedziałek 09:00-16:00, czwartek – wtorek 09:00-15:00. SEZON LETNI SUMMER SEASON 1 kwietnia – 30 września 1st April – 30 st September - codziennie / everyday 10:00-17:00
Translate »
Skip to content Kliknij, aby posłuchać tekstu!